Biznesi juaj apo jeta juaj dashurore? Ju nuk duhet të zgjidhni - Business Magazine Albania

Biznesi juaj apo jeta juaj dashurore? Ju nuk duhet të zgjidhni

Mbajtja e një marrëdhënieje është mjaft e vështirë ashtu siç është. SHBA ka një nga normat më të larta të divorcit në botë, me 40 për qind deri në 50 për qind të martesave për herë të parë që përfundojnë me divorc, nivele që rriten për martesat e dyta dhe të treta. Dhe sipërmarrja shton një shtresë krejtësisht të ndryshme kompleksiteti në përzierje. Ndërtimi i një biznesi të suksesshëm kërkon kohë dhe përpjekje, dhe është e lehtë të përfshihesh në punët e përditshme. Për shumë themelues, dashuria është një aspekt i jetës që shpesh merr vëmendje të pamjaftueshme. Disa besojnë se janë shumë të zënë me rritjen e kompanive të tyre për të investuar në anën romantike. Të tjerët neglizhojnë marrëdhëniet ekzistuese — hulumtimet sugjerojnë se sipërmarrësit divorcohen me një shkallë më të lartë se pothuajse çdo profesion tjetër.

Herë pas here, themeluesit raportojnë se presionet dhe kërkesat dërrmuese të drejtimit të një kompanie bëjnë kërdinë në marrëdhëniet e tyre. Në shumë mënyra, biznesi dhe dashuria duket se janë krejtësisht të kundërta me njëra-tjetrën. Fillimi i një biznesi është zakonisht një përpjekje e rrezikshme e vetme, ndërsa martesa ka të bëjë me sigurinë dhe shoqërinë. Disa themelues madje i përshkruajnë marrëdhëniet dhe bizneset e tyre si rivalë, secili duke konkurruar për vëmendjen e tyre. Shpesh, sipërmarrësit kanë frikë se nëse i japin përparësi marrëdhënies së tyre mbi kompaninë, në fund mund të humbasin biznesin e tyre dhe sakrificat që kanë bërë do të kenë qenë të kota — dhe anasjelltas. Në çdo rast, nuk është e pazakontë që pronarët e bizneseve të ndjehen sikur duhet të heqin dorë nga komoditeti i intimitetit emocional në mënyrë që të përmbushin qëllimet profesionale, duke i lënë ata potencialisht të paplotësuar pavarësisht suksesit të tyre financiar.

Miti që sipërmarrësit duhet të zgjedhin midis jetës së tyre profesionale dhe jetës së tyre të dashurisë është pikërisht  — një mit. Në të vërtetë, të kesh një marrëdhënie të fortë personale mund të mbështesë suksesin e biznesit tuaj. Një partner mund të ofrojë mbështetje emocionale dhe të jetë një bord i shëndoshë për idetë tuaja, si dhe të ofrojë perspektiva dhe njohuri të reja që mund t’ju ndihmojnë të merrni vendime më të mira biznesi.

Rruga për të krijuar një biznes mund të jetë e gjatë, por nuk ka nevojë të jetë e vetmuar. Me durim dhe këmbëngulje, është plotësisht e mundur që ju të nxisni një marrëdhënie të lumtur duke rritur bizneset e ëndrrave tuaja. Këtu janë disa këshilla për të bërë këtë:

  1. Jini të vetëdijshëm për të kaluar kohë së bashku.

Vendosja e kufijve të qartë për orët e punës dhe përcaktimi i orareve specifike për marrëdhënien tuaj mund t’ju ndihmojë të siguroheni që të jeni plotësisht të pranishëm në të dy fushat e jetës suaj. Merrni parasysh krijimin e një orari për kohën kur do të kaloni kohë së bashku, si për shembull një natë javore takimesh, një shëtitje në mëngjes, apo edhe një pushim të rregullt dreke gjatë ditës së punës. Dhe mbani mend se cilësia është më e rëndësishme se sasia — shfrytëzoni sa më shumë çdo moment, edhe nëse keni vetëm një kohë të shkurtër për të kaluar së bashku.

  1. Jini vërtet të angazhuar me partnerin tuaj.

Si një sipërmarrës, mund të jetë e vështirë të “fikesh” nga puna dhe të përfshihesh plotësisht në jetën tënde personale. Dhe me telefonin tuaj gjithmonë pranë, është e lehtë të tërhiqeni nga këto momente me email dhe telefonata, të rëndësishme ose të tjera. Është një prirje e natyrshme të dëshironi të qëndroni të lidhur në kohë reale. Por unë ju inkurajoj të praktikoni vëmendjen dhe të bëni një përpjekje të vetëdijshme për t’u shkëputur kur kaloni kohë së bashku. Duke vepruar kështu, do ta ndihmoni partnerin tuaj të ndiejë se ai është me të vërtetë një prioritet në jetën tuaj.

  1. Diskutoni rregullisht njëri-tjetrin.

Komunikimi i hapur dhe i sinqertë është çelësi për çdo marrëdhënie të suksesshme. Pra, është thelbësore të krijoni një rutinë në të cilën mund të diskutoni me njëri-tjetrin, duke kuptuar hapësirat fizike, mendore dhe emocionale nga të cilat veproni të dy. Mund të jetë sfiduese për një partner që nuk është në hapësirën sipërmarrëse të kuptojë angazhimin tuaj ndaj biznesit tuaj. Pra, këto biseda janë veçanërisht të rëndësishme për t’i bërë sa herë që e gjeni veten në një kohë të vështirë, në aspektin e biznesit. Edhe pse mund të jetë joshëse të largoheni nga këto biseda, ato mund ta ndihmojnë partnerin tuaj të ndihet i vlerësuar edhe kur jeni veçanërisht i zënë. Partneri juaj madje mund të jetë në gjendje të sigurojë një këndvështrim të ri që mund t’ju ndihmojë të lundroni në kohë të vështira!

INC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0