Biznesi i madh i kerkon qeverise: BSH te merret nen kontroll nga BQE - Business Magazine Albania

Biznesi i madh i kerkon qeverise: BSH te merret nen kontroll nga BQE


Tirane- Biznesi i madh i kerkon qeverise qe te marre masa drastike pas vjedhjes se Bankes se Shqiperise.
Me ane te nje njoftimi Konfindustria deklaron e kerkon qe Banka e Shqiperise ne nivel ekzekutiv te kaloje nen drejtimin e Bankes Qendrore Europiane.
Gjithashtu Konfindustria kerkon qe edhe Keshilli Mbikqyres te jete me personalitete te propozuara nga BQE.
“Se pari parashikimin me ligj per fillimin e menjehershem te negociatave me Banken Qendrore Europiane per kalimin e menjehershem te drejtimit te BSH ne nivel ekzekutiv nga nje personalitet nderkombetar i fushes.
Gjithashtu shumica relative ne keshillin mbikqyres te BSH t’i perkase personaliteteve nderkombetare te fushes te propozuara nga BQE dhe/ose bankave qendrore te vendeve te zhvilluara demokratike.” thuhet ne deklaraten e Konfindustrise
Sipas perfaqesise se Biznesit te madh kjo kerkese vjen e detyruar prej skandalit dhe nevojes per rikthimin e besimit tek investitoret e huaj te cilet jane te trembur nga kjo ngjarje.Kjo kerkese e biznesit te madh vjen pas keshillimit me partner nderkombetare te cilet gjithashtu e vleresojne shume te rendesishme nderhyrjen.
Gjithashtu nje tjeter mase qe kerkohet prej Konfindustrise eshte edhe fillimi i negociatave me BQE per gjetjen e menyrave per zevendesimin sa me te shpejte temonedhes kombetare Lek me monedhen e Bashkimit Europian -Euro.
Kjo kerkese arsyetohet me faktin e nje paaftesie te plote e deritashme per te zhvilluar politika monetare efektive per ekonomine, kostot shtese te shkembimeve si dhe mundesia per te abuzuar me operacionet me monedhen kombetare, sikurse deshtimi i fundit ne institucionin e BSH, mbeshtesin kerkesen e mesiperme, qe ne kushte te tjera do ishte jo e keshillueshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0