Bizneset startup, së shpejti me një ligj të dedikuar për ta


Komuniteti i startup-eve në Shqipëri, pritet të ketë së shpejti një ligj dedikuar sipërmarrjes startup. Ministri i Sipërmarrjes Eduard Shalsi ka bërë të ditur, se në bashkëpunim me GIZ, Qeveria shqiptare po përgatit një ligj të ri për sipërmarrjet “Startup”.

Shalsi tha në mediat sociale se, “ndihem shumë i kënaqur që po bashkëpunojmë me GIZ-in për një ligj të ri lidhur me startup-et. Sot përcaktuam hapat e procesit dhe me të përgatitur draftin do të jemi të hapur për komente, vërejtje apo sugjerime. Ligji për startup-et është një domosdoshmëri për stadin aktual dhe vizionin e së ardhmes”.

Komuniteti i startup-eve në Shqipëri ka marrë një zhvillim të dukshëm kryesisht vitet e fundit.

Disa inkubatorë, por edhe aktorë në treg, po nxisin idetë e reja të biznesit.

Startup Grind Tirana është një nga eventet më dinamike në Kryeqytet, ky sipërmarrësit e rinj mund të frymëzohen e të mësojnë nga historitë e sipërmarrësve që ia kanë dalë. Përmes networking, eventi ofron edhe një mundësi të mirë për shkëmbim idesh dhe bashkëpunime mes startup-eve të reja.

Aktorë të tjerë po mbështesin krijimin dhe forcimin e ideve të biznesit përmes trajnimeve. IDEA, është një nga programet më të gjera në vend me trajnimin këtë vit të rreth 600 të rinjve të interesuar në fushën e sipërmarrjes.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale