Bitcoin pëson përmirësimin më të madh në katër vite. Çfarë ka ndryshuar? - Business Magazine Albania

Bitcoin pëson përmirësimin më të madh në katër vite. Çfarë ka ndryshuar?

Përmirësimi i parë i bitcoin në katër vjet sapo ka dalë në fuqi. Është një moment i rrallë konsensusi midis palëve të interesuara dhe është një punë e madhe për kriptomonedhën më të njohur në botë.

Përditësimi i Taproot nënkupton privatësi dhe efikasitet më të madh të transaksioneve – dhe më e rëndësishmja, ai do të zhbllokojë potencialin për kontrata inteligjente, të cilat mund të përdoren për të eliminuar ndërmjetësit nga transaksionet.

“Taproot ka rëndësi, sepse hap një gjerësi mundësish për sipërmarrësit e interesuar në zgjerimin e dobisë së bitcoin,” tha Alyse Killeen, themeluese dhe partnere menaxhuese e firmës sipërmarrëse të fokusuar në bitcoin, Stillmark.

Ndryshe nga përmirësimi i Bitcoin i vitit 2017 – i referuar si “lufta e fundit civile” për shkak të ndarjes ideologjike të diskutueshme që ndan adhuruesit – Taproot ka mbështetje pothuajse universale, pjesërisht sepse këto ndryshime përfshijnë mjaftueshëm përmirësime në rritje të kodit.

Lexo edhe: Tregu i kriptove vlerësohet mbi 3 trilionë dollarë. Investitorët po besojnë gjithnjë e më shumë

Çfarë po ndryshon

Një pjesë e madhe e ndryshimit të Bitcoin ka të bëjë me nënshkrimet dixhitale, të cilat janë si gjurmët e gishtave që një individ lë në çdo transaksion.

Tani për tani, kriptomonedha përdor diçka të quajtur “Algoritmi i nënshkrimit dixhital të kurbës eliptike”, i cili krijon një nënshkrim nga çelësi privat që kontrollon një portofol bitcoin dhe siguron që bitcoin mund të shpenzohet vetëm nga pronari i ligjshëm.

Taproot do të shtojë diçka të njohur si nënshkrimet Schnorr, e cila në thelb i bën transaksionet me shumë nënshkrime të palexueshme, sipas minatorit të bitcoin Alejandro De La Torre.

Nuk do të përkthehet në anonimitet më të madh për adresën tuaj individuale të bitcoin në blockchain publik, por do t’i bëjë transaksionet e thjeshta të padallueshme nga ato që janë më komplekse dhe të përbëra nga nënshkrime të shumta.

Në praktikë, kjo do të thotë privatësi më e madhe, sepse çelësat tuaj nuk do të kenë aq ekspozim në zinxhir. “Ju mund të fshehni se kush jeni pak më mirë, gjë që është mirë,” tha inxhinieri i minierave të bitcoin Brandon Arvanaghi.

Lexo edhe: Në SHBA, tregu i punës për kriptomonedhat po zgjerohet me shpejtësi. Miami synon të bëhet “qendra”

Kontratat inteligjente

Këto nënshkrime të grumbulluara janë gjithashtu një ndryshim i lojës për kontratat inteligjente, të cilat janë marrëveshje vetë-ekzekutuese që jetojnë në blockchain. Kontratat inteligjente teorikisht mund të përdoren për praktikisht çdo lloj transaksioni, nga pagesa e qirasë çdo muaj deri te regjistrimi i automjetit tuaj.

Taproot i bën kontratat inteligjente më të lira dhe më të vogla, për sa i përket hapësirës që zënë në blockchain. Killeen thotë se ky funksionalitet dhe efikasitet i përmirësuar paraqet “potencial të madh”.

Aktualisht, kontratat inteligjente mund të krijohen si në shtresën kryesore të protokollit të bitcoin, ashtu edhe në Rrjetin Lightning, një platformë pagesash e ndërtuar mbi bitcoin, e cila mundëson transaksione të menjëhershme. Kontratat inteligjente të ekzekutuara në Rrjetin Lightning zakonisht çojnë në transaksione më të shpejta dhe më pak të kushtueshme.

“Transaksionet rrufe mund të jenë fraksione të një qindarke…ndërsa një transaksion me bitcoin në shtresën kryesore të protokollit mund të jetë shumë më i shtrenjtë se kaq,” shpjegoi Killeen.

Zhvilluesit tashmë kishin filluar të ndërtonin Lightning në pritje të përmirësimit, i cili do të lejojë kontrata shumë specifike.

“Gjëja më e rëndësishme për Taproot janë…kontratat inteligjente”, tha Fred Thiel, CEO i specialistit të minierave të kriptomonedhave Marathon Digital Holdings. “Është tashmë shtytësi kryesor i inovacionit në rrjetin ethereum. Kontratat inteligjente në thelb ju japin mundësinë për të ndërtuar vërtet aplikacione dhe biznese në blockchain.”

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0