Bitcoin për herë të parë kap shifrën e 50 000 dollarëve

Është e vështirë të gjesh diçka që ka hutuar analistët financiarë më shumë se ngritja e bitcoin. Kur monedha dixhitale humbi mbi 80% të vlerës së saj në 2018, shumë njerëz menduan se flluska e kriptomonedhës kishte shpërthyer. Por në gjysmën e dytë të vitit të kaluar bitcoin dhe kriptovalutat e tjera filluan të ngjiten përsëri. Çmimi i monedhës digjitale të njohur tani ka kaluar 50,000 dollarë, rreth pesë herë më shumë se një vit më parë.
Bota e korporatave po merr vëmendjen. Javën e kaluar, Tesla, prodhues i makinave elektrike, njoftoi në një paraqitje publike se kishte blerë bitcoin me vlerë 1.5 miliard dollarë dhe së shpejti do të fillonte të pranonte kriptomonedhën si pagesë. Mastercard, një firmë pagese, tha se do të fillojë lehtësimin e pagesave në një numër të kufizuar kriptovalutash këtë vit. Dhe BNY Mellon, banka më e vjetër e Amerikës, tha se do të mbante dhe shkëmbente kriptomonedha në emër të klientëve të saj institucionalë.
Kjo mani kriptash po tërheq vëmendjen e politikanëve dhe të famshmëve. Në një përpjekje për të tërhequr firmat e teknologjisë që largohen nga San Francisco dhe New York, Francis Suarez, kryetari i i Bashkisë së Miamit, ka propozuar që qeveria e qytetit të tij të lejohet të paguajë punëtorët e saj në bitcoin. Jack Dorsey, shefi i Twitter dhe Jay Z, një reper, po dhurojnë 500 bitcoin (aktualisht me vlerë rreth 23 milion dollarë), pasi besojnë verbërisht në përdorimin e kriptovalutës në Indi dhe Afrikë.

LEXO: Bitcoin/ ‘Tulipani dixhital’ apo klasa e re e aseteve?

Cryptocurrency është më e lehtë për të investuar se kurrë më parë. PayPal, një kompani e pagesave në internet, tani pranon monedha dixhitale, ndërsa një numër në rritje i brokerimeve po lejojnë investitorët me pakicë të blejnë bitcoin dhe aktive të tjera kripto në platformat e tyre. Arsyeja më e madhe pse kriptovaluta është rritur është rritja e interesit nga investitorët institucionalë. Ndryshe nga bumi i vitit 2017, i cili u nxit nga tregtarët me pakicë, analistët mendojnë se ngritja aktuale po shkaktohet nga blerjet nga investitorët profesionistë.
Kapitalizimi i kombinuar i tregut i të gjitha kriptovalutave arriti $ 1trn në janar sipas CoinDesk, ndërsa në 15 shkurt arriti $ 1.5trn për herë të parë. Ngjitja e fundit e çmimeve ka krijuar një pasuri astronomike për ata që blenë monedhën herët. Cameron dhe Tyler Winklevoss, binjakët më të njohur për një betejë ligjore me Mark Zuckerberg rreth themelimit të Facebook, tani ka të ngjarë të vlejnë më shumë se 1 miliard dollarë secili.

Duke supozuar se ai është një person i vërtetë, fituesi më i madh nga ngjitja e kriptomonedhës është me siguri Satoshi Nakamoto,krijuesi i bitcoin. i mendohet se zotëron më shumë se 1 milion bitcoin – aktualisht me vlerë rreth 50 miliardë dollarë.

THE ECONOMIST

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0