Bitcoin humbet 10,000 dollarë ose 17%, brenda 24 orëve - Business Magazine Albania

Bitcoin humbet 10,000 dollarë ose 17%, brenda 24 orëve

Bitcoin

Çmimet e Bitcoin ranë ndjeshëm gjatë natës të së shtunës, duke rënë në nivelin më të ulët afër 43,000 dollarë. 

Sipas Coin Metrics, kriptomonedha më e njohur në botë balancoi humbjet më pas, duke arritur në njvelin rreth 49,291 dollarë. 

Në harkun kohor brenda 24 orëve, që përfshin mëngjesin e së premtes dhe deri në mëngjesin e së shtunës, çmimi i bitcoin pësoi ulje nga 57,000 dollarë në 47,000 dollarë, duke humbur 10,000 dollarë, ose më shumë se 17%.

Çmimi i Ether gjithashtu ra me afër 3,500 dollarë të shtunën. Ai u rrit disi më pas, duke u tregtuar afër 3,870 dollarë. Ether, monedha dixhitale e dytë më e madhe në botë për nga vlera e tregut, humbi më shumë se 16% nga e premtja në mëngjes rreth orës 8 të mëngjesit deri të shtunën në 8 të mëngjesit. 

Crypto filloi të bjerë të premten pasi stoqet u tërhoqën dhe investitorët u drejuan tek siguria e thesarit. Aksionet teknologjike ishin ndër humbësit më të mëdhenj në Wall Street të premten, me Tesla që ra 6%. 

Fondi i Inovacionit ARK pësoi humbje me 5% të premten dhe 12% gjatë javës. 

Nuk kishte asnjë arsye të qartë për rënien e vlerës së kriptomonedhave, veçanërisht të shtunën gjatë natës kur humbjet u përshpejtuan.

Lexoni: Analizë/ Çfarë ndodhi me tregun e kriptomonedhave që ra në mënyrë alarmante gjatë fundjavës

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0