Bitcoin arrin 50 mijë $. Robert Kiyosaki: “Mbroni veten nga përplasja më e madhe e tregjeve në histori” - Business Magazine Albania

Bitcoin arrin 50 mijë $. Robert Kiyosaki: “Mbroni veten nga përplasja më e madhe e tregjeve në histori”

Bitcoin

Robert Kiyosaki, investitor i famshëm dhe autor i serisë së librave të financave personale “Babai i Pasur, Baba i Varfër”, është një tjetër personalitet financiar që flet në favor të investimeve në kriptomonedhë, së bashku me arin dhe argjendin.

Në disa statuse në Twitter gjatë javëve të fundit, Kiyosaki shpalli preferencën e tij për këto investime, madje shkoi aq larg sa të thoshte, “Merr ar, argjend, Bitcoin, Ethereum, para përplasjes më të madhe të tregut në histori.”

Ai më vonë shkroi në Twitter se nuk kishte në plan të shiste asnjë prej aksioneve të Bitcoin, Arit ose Argjendi, pasi ai kishte “shumë para”. Sidoqoftë, ai madje shtoi tetorin në parashikimin e tij, duke i dhënë kohë thelbit:

Pikëpamjet e Kiyosaki mund të duken si ekstreme – apo edhe alarmante – por ka një bazë në mendimet e tij mbi kripton që mund të merren parasysh. Përkundër 32 hakimeve kripto në vitin 2021 deri më tani, duke çuar në një humbje prej 2.99 miliardë dollarësh, dhe dy nga sulmet më të mëdha në historinë e kriptove që ndodhën brenda tre muajve të fundit, monedhat si Bitcoin dhe Ethereum vazhdojnë të fitojnë vlerë të qëndrueshme. Bitcoin shkoi në 50,000 dollarë.

Lexo: Ukraina po legalizon bitcoin pasi kriptomonedha po bëhet globale

Po kështu, disa investitorë të profilit të lartë po diversifikojnë portofolet e tyre me investime ari. Palantir Technologies, e kryesuar nga Peter Thiel, kohët e fundit bleu 50 milionë dollarë shufra ari si një mbrojtje kundër inflacionit. Yahoo Finance vuri në dukje se në gjashtë muajt e parë të vitit 2020, me pasiguri në tregun e aksioneve për shkak të pandemisë COVID-19, ari u rrit në vlerë nga 1,509 dollarë në 1,772 dollarë për ons. Po kështu, çmimi i argjendit është rritur 30% në dy vitet e fundit.

Nëse investimi në kriptovaluta ose shufra ari ose argjendi duket shumë i rrezikshëm ose i ndërlikuar, ekspertët rekomandojnë investimin në aksione të lidhura me këto asete. Për shembull, investimi i Tesla në Bitcoin i ka aksionet e prodhuesit të makinave elektrike të lidhur me vlerën e kriptos. PayPal ka një veçori që lejon përdoruesit në SHBA dhe Britani të Madhe të blejnë, shesin dhe mbajnë kripto brenda platformës së tyre. Dhe produktet e prodhuesit të njësisë së përpunimit grafik Nvidia janë në kërkesë të lartë nga “minuesit” e kriptove, shkruan Yahoo Finance.

msn.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0