Bill Gates “hedh poshtë” kriptomonedhat dhe NFT-të: “Nuk vlejnë asgjë” - Business Magazine Albania

Bill Gates “hedh poshtë” kriptomonedhat dhe NFT-të: “Nuk vlejnë asgjë”

Bill Gates nuk është një adhurues i kriptomonedhave ose NFT-ve(tokenave të pakëmbyeshëm). Duke folur në një fjalim të TechCrunch mbi ndryshimet klimatike, miliarderi bashkë-themelues i Microsoft-it e përshkroi fenomenin si diçka që është “100% e bazuar në teorinë e budallait më të madh”, duke iu referuar idesë se asetet e mbivlerësuara do të rriten në çmim kur ka mjaft investitorë të gatshëm për të paguar më shumë për to.

Gates bëri shaka se “imazhet digjitale të shtrenjta të majmunëve” do ta “përmirësonin botën jashtëzakonisht”, duke iu referuar koleksionit të shumëpërfolur “Bored Ape Yacht Club NFT”.

NFT-të janë shenja që nuk mund të shkëmbehen me njëri-tjetrin. Ata shpesh përdoren si një mënyrë për të provuar pronësinë e aseteve dixhitale si koleksionet e artit ose sportit. Por, kritikët i shohin ato si të mbipopulluara dhe potencialisht të dëmshme për mjedisin, duke pasur parasysh natyrën me energji intensive të kriptomonedhave. Shumë NFT janë ndërtuar në rrjetin pas ethereum, kriptomonedhës së dytë më të madhe.

Lexo edhe: Bitcoin arrin cmimin më të ulët në 1 vit e gjysëm. Çfarë po ndodh me kriptomonedhën

“Unë jam mësuar me grupet e aseteve … si një fermë ku ata kanë prodhim, ose si një kompani ku prodhojnë produkte,” tha Gates.

Sa i përket kriptomonedhave, “Unë nuk jam i përfshirë në këtë,” shtoi Gates, duke theksuar, “nuk mbaj pozicion në asnjë nga këto gjëra.”

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0