Bien ndjeshëm të ardhurat në buxhet

buxhet

Ashtu si sipërmarrjet private, edhe buxheti i shtetit pësoi dëme të mëdha nga masat shtrënguese kundër Covid, duke mbyllur për më shumë se dy muaj, pjesën më të madhe të aktiviteteve. Një rezultat i pritshëm ky për shkak të uljes së prodhimit dhe eksport-importit.

Por nevoja për të rritur shpenzimet në të njëtën kohë, bëri që deficiti buxhetor të shkojë në kushte të pazakonta. Ai gati u pesëfishua krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, gjatë periudhës janar-prill u arkëtuan 133 miliardë lekë, ose mbi 16 miliardë lekë më pak se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Vetëm në muajin prill ulja e të ardhurave ishte 30%.

Ndërkohë shpenzimet e buxhetit, për shkak edhe të paketave mbështetëse u rritën mbi 4%.

Në uljen e të ardhurave ka një ndikim të madh tregtia dhe ulja rrjedhimisht ulja e të ardhurave nga TVSH.

Lexo: Rama: Gjobë për bizneset që nuk aplikojnë për pagën e luftës

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale