Bien ndjeshëm të ardhurat në buxhet - Business Magazine Albania

Bien ndjeshëm të ardhurat në buxhet

buxhet

Ashtu si sipërmarrjet private, edhe buxheti i shtetit pësoi dëme të mëdha nga masat shtrënguese kundër Covid, duke mbyllur për më shumë se dy muaj, pjesën më të madhe të aktiviteteve. Një rezultat i pritshëm ky për shkak të uljes së prodhimit dhe eksport-importit.

Por nevoja për të rritur shpenzimet në të njëtën kohë, bëri që deficiti buxhetor të shkojë në kushte të pazakonta. Ai gati u pesëfishua krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, gjatë periudhës janar-prill u arkëtuan 133 miliardë lekë, ose mbi 16 miliardë lekë më pak se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Vetëm në muajin prill ulja e të ardhurave ishte 30%.

Ndërkohë shpenzimet e buxhetit, për shkak edhe të paketave mbështetëse u rritën mbi 4%.

Në uljen e të ardhurave ka një ndikim të madh tregtia dhe ulja rrjedhimisht ulja e të ardhurave nga TVSH.

Lexo: Rama: Gjobë për bizneset që nuk aplikojnë për pagën e luftës

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0