Bien interesat e kredive. Kushtet e financimit drejt shtrëngimit - Business Magazine Albania

Bien interesat e kredive. Kushtet e financimit drejt shtrëngimit


Edhe pse bankat po shtrengojnë kushtet për të dhënë kredi interest e huave janë në rënie. Sipas të dhënave të Bankës së shqipërisë në mujain mars, interesi mesatar i huasë në lekë ishte 6.9% ose 2 pikë përqindje më pak se në fillim të vitit. Interesat në euro zbriten në 3.6%, rreth 0.6 pikë përqnidje më pak se në janar.

Ekspertët vlerësojnë se kjo është pasojë e ngërçit të krijuar tek vetë sipërmarrjet. Vrojtimet e Bankës së Shqipërisë tregojnë se bankat vijojnë të mbeten të kujdesshme në kreditim duke analizuar mirë klientët. Ndërkohë, pjesa më e madhe e sipërmarrjeve kanë pohuar në anketat e zhvilluara nga BSH, se pavarësisht interesit për të marrë hua dhe për të investuar, po rrinë larg bankave, pasi kanë marrë financime më parë dhe po shohin me prioritet shlyerjen e detyrimeve bankare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0