Bie ndjeshëm numri i rasteve me COVID-19, vetëm 7 të infektuar

Bie ndjeshëm numri i rasteve me COVID-19, vetëm 7 të infektuar

7 pacientë me koronavirus janë identifikuar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 789. Nga këta 7 pacientë, pesë janë në Tiranë, një në Krujë dhe një në Kukës.

Në komunikimin e përditshëm me publikun, Eugena Tomini, nga ISHP bëri me dije se në 24 orët e fundit janë testuar 171 persona të dyshuar, ndërsa në total që prej fillimit të marsit janë testuar 8669 persona, prej të cilëve janë:

– 782 të infektuar,

– 31 viktima;

–  519 të shëruar,

–  239 të infektuar aktivë;

– 26 të shtruar tek spitali Infektiv, 6 prej të cilëve janë në terapi intensive; një i intubuar,

– 5 të shtruar tek Sanatoriumi, 1 prej të cilëve në terapi intensive në gjendje të rënduar, 4 ndodhen në pavion.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 31 pacientë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive deri më 2 maj, është si vijon:

Tiranë              90 pacientë;

Shkodër           20 pacientë;

Krujë                89 pacientë;

Fier                   1 pacient;

Kurbin               24 pacientë;

Korçë                 1 pacient;

Elbasan             2 pacientë;

Kukës                 5 pacientë;

Lezhë                  1 pacient;

Lushnje              1 pacient;

Mirditë               2 pacientë;

Berat                   2 pacientë;

Mat                      1 pacient.

Lexoni: Zgjerohen zonat e gjelbra, do të hapen një grup biznesesh

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0