Bie besimi në ekonomi. Treguesi përkeqësohet nga kriza e çmimeve - Business Magazine Albania

Bie besimi në ekonomi. Treguesi përkeqësohet nga kriza e çmimeve

Treguesi i besimit në ekonomi, i matur nga Banka e Shqipërisë, e ka nisur vitin me rënie. Ai është ndikuar kryesisht nga rënia e besimit në sektorin e industrisë dhe shërbimeve dhe nga rënia e besimit konsumator.

Sipas raportit të Bankës së Shqipërisë, treguesi i besimit ka pësuar një rënie të lehtë me 1.7 pikë për qind gjatë muajit janar, duke ngelur megjithatë sipër mesatares afatgjatë.

Rënia e janarit vjen pasi besimi në ekonomi ishte përmirësuar për dy muajit e fundit të vitit të kaluar. Të vetmit tregues që janë përmirësuar, janë besimi në sektorin e ndërtimit dhe besimi në tregti.

Treguesi i besimit të industrisë shënoi rënie me 3.8 pikë për qind krahasuar me muajin e kaluar, i ndikuar nga ecuria në rënie e balancës së prodhimit dhe kontratave të porosive. Megjithatë, pritjet e bizneseve për prodhimin, punësimin dhe për çmimet në të ardhmen janë në rritje.

Lexo edhe: Banka e Shqipërisë: Çmimet do vijojnë të qëndrojnë të larta përgjatë gjithë vitit

Mirëpo, besimi në shërbime shënoi rënie me 4.2 pikë për qind në muajin janar, i ndikuar nga ecuria e dobët e bizneseve dhe me kërkesën për shërbime. Në linjë me këta tregues, bizneset vlerësojnë edhe situatën aktuale të punësimit në rënie.

Edhe treguesi i besimit konsumator shënoi rënie me 0.7 pikë për qind në muajin janar, rënie që e ka ulur këtë tregues nën mesataren e vet afatgjatë.

Ecuria e muajit janar pasqyroi një vlerësim negativ të konsumatorëve lidhur me blerjet në shuma të mëdha si dhe pritjet për situatën e tyre financiare në të ardhmen.

Në ndërtim, besimi iu rikthye përmirësimit në muajin janar, duke shënuar një vlerë 3.1 pikë për qind më të lartë se sa një muaj më parë. Ndërsa, besimit në tregti u rrit me 3.4 pikë për qind në muajin janar, i ndikuar kryesisht nga vlerësimet më të mira të bizneseve për ecurinë aktuale të biznesit të tyre.

Por, nga ana tjetër, pritjet për ecurinë e biznesit në muajt e ardhshëm, për porositë dhe punësimin janë në përkeqësim në krahasim me ato të muajit të kaluar.

Rritja e shpejt e inflacionit duket se ka ndikuar negativisht në pritshmërinë e konsumatorëve, edhe pse rritja e ekonomisë ka qenë e lartë ne 2021.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, rritja ekonomike për vitin 2021 parashikohet të jetë në nivelin 8.6 për qind. Rritje pritet të ngadalësohet në rreth 4.1 për qind në vitin 2022, ndërkohë që në vijim rritja do të normalizohet në nivelin 4 për qind.

Ndërkohë, inflacioni në vend shënoi një rritje të shpejtë gjatë tremujorit të katërt te vitit te kaluar, duke arritur vlerën 3.7 për qind në muajin dhjetor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0