‘Beteja’ e Facebook ndaj Belgjikës përfundon në favor të rrjetit social


Facebook ka fituar një betejë të gjatë ligjore me autoritetin belg për mbrojtjen e të dhënave lidhur me mënyrën se si ajo i gjurmon jo-përdoruesit.

Fillimisht, rregullatori ka fituar çështjen dhe urdhëroi rrjetin social që të ndalonte ndjekjen e jo-anëtarëve, kur ata vizitonin faqet publike të Facebook.

Gjykata e Apelit në Bruksel e përmbysi atë, duke thënë se rregullatori nuk kishte juridiksion mbi Facebook-un, e cila ka selinë e saj evropiane në Irlandë.

Facebook tha se ishte i kënaqur me vendimin.

“Ne e shohim me perspektivë për të sjellë të gjitha shërbimet tona përsëri online për njerëzit në Belgjikë,” tha në një deklaratë, raporton TechSot.Al.

Willem Debeuckelaere, presidenti i komisionit të privatësisë në Belgjikë tha: “Vendimi i sotëm do të thotë thjesht se qytetari belg nuk mund të marrë mbrojtjen e privatësisë, kur bëhet fjalë për të huaj. Qytetari është i ekspozuar në këtë mënyrë ndaj shkeljeve masive të privatësisë.”

Ai tha se do të shikojmë për të nisur një apel të fundit në Gjykatën e Kasacionit, të cilat mund të hedhin jashtë gjykimet e mëparshme, por jo të japë të reja.

Rasti përqëndrohet rreth përdorimit të një cookie të Facebook-ut – një skedar të vogël të të dhënave që gjurmon dhe regjistron veprimtarinë në web.

Fillimisht gjykata vendosi në favor të autoritetit belg. Ai tha se mbledhja e të dhënave së miliona njerëzve në internet që nuk ishin anëtarë të rrjetit social ishte një “manifestim” i shkeljes së ligjit belg për mbrojtjen e të dhënave, pavarësisht qëllimeve të Facebook.

U vendos një gjobë prej 250.000 eurosh në ditë në qoftë se nuk i bindej urdhrit.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale