BE premton 400 milionë euro për të nxitur Startup-et


Bashkimi Europian ka planifikuar të investojë një fond kapital prej 400 milionë eurosh (442 milionë $), që ka për qëllim të ndihmojë startup-et rajonale të rriten në mungesë të kapitalit të kufizuar për firma të tilla në Europë  në krahasim me Shtetet e Bashkuara.

BE-ja do të sigurojë 25% të kapitalit dhe fton investitorët privatë të investojnë tre herë më shumë fonde, e cila do të sjellë madhësinë e fondit deri në 1.6 miliardë euro, sipas Carlos Moedas, Komisionerit Europian për kërkim, shkencë dhe inovacion.

Moedas e dha këtë deklaratë gjatë “Web Summit” që po mbahet në Lisbonë, një nga shfaqjet më të mëdha të startupeve teknologjike në Europë.

“Në Europë ne kemi një problem – kompanitë janë krijuar dhe janë blerë më pas nga fondet e kapitaleve nga pjesë të tjera të botës”, u ka thënë Moedas gazetarëve. “Pra, ideja është për të krijuar një fond që i lejon ata jo vetëm të krijohen në Europë por edhe të qëndrojnë në Europë.”

Moedas tha se nuk ka mungesë të kompanive të reja të krijuara në Evropë, por problemi është që të rriten edhe më shumë, pas fazës fillestare.

Komisioni Evropian ftoi të gjithë menaxherët e fondeve për të aplikuar për të udhëhequr fondin e ri të kapitaleve. Afati i fundit i aplikimeve është 31 janar 2017.

Burimi: reuters.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale