BE-ja propozon rregulla të reja për të drejtën e autorit për Inteligjencën Artificiale gjeneruese - Business Magazine Albania

BE-ja propozon rregulla të reja për të drejtën e autorit për Inteligjencën Artificiale gjeneruese

Kompanitë që vendosin mjete gjeneruese të AI, si ChatGPT, do të duhet të zbulojnë çdo material me të drejtë autori të përdorur për të zhvilluar sistemet e tyre, sipas një marrëveshjeje të hershme të BE-së që mund të hapë rrugën për ligjet e para gjithëpërfshirëse në botë që rregullojnë teknologjinë.

Komisioni Evropian filloi hartimin e Aktit të AI gati dy vjet më parë për të rregulluar teknologjinë e inteligjencës artificiale në zhvillim, e cila pësoi një bum në investime dhe popullaritet pas lëshimit të chatbot-it të hapur me AI, ChatGPT.

Anëtarët e Parlamentit Evropian ranë dakord ta shtyjnë draftin në fazën tjetër, trilogun, gjatë të cilit ligjvënësit dhe vendet anëtare të BE-së do të përfundojnë detajet përfundimtare të projekt-ligjit.

Sipas propozimeve, mjetet e AI do të klasifikohen sipas nivelit të rrezikut të perceptuar: nga minimal në të kufizuar, të lartë dhe të papranueshëm. Fushat shqetësuese mund të përfshijnë mbikëqyrjen biometrike, përhapjen e dezinformatave ose gjuhën diskriminuese.

Ndërsa mjetet me rrezik të lartë nuk do të ndalohen, ata që i përdorin do të duhet të jenë shumë transparentë në operacionet e tyre.

Lexo edhe: Inteligjenca Artificiale “kërkon” të kurojë depresionin

Kompanitë që vendosin mjete gjeneruese të AI, të tilla si ChatGPT ose gjeneruesi i imazheve Midjourney, do të duhet gjithashtu të zbulojnë çdo material me të drejtë autori të përdorur për të zhvilluar sistemet e tyre.

Kjo dispozitë ishte një shtesë e vonuar e hartuar brenda dy javëve të fundit, sipas një burimi të njohur me diskutimet. Disa anëtarë të komitetit fillimisht propozuan ndalimin e përdorimit të materialit me të drejtë autori për të trajnuar modele gjeneruese të AI, tha burimi, por kjo u braktis në favor të një kërkese transparence.

“Kundër dëshirave konservatore për më shumë mbikëqyrje dhe fantazive majtiste të mbirregullimit, parlamenti gjeti një kompromis solid që do të rregullonte në mënyrë proporcionale AI, do të mbronte të drejtat e qytetarëve, si dhe do të nxiste inovacionin dhe do të nxiste ekonominë,” tha Svenja Hahn, një deputete e Parlamentit Evropian. .

Analisti i Macquarie, Fred Havemeyer tha se propozimi i BE-së ishte “me takt” dhe jo një “ndalim fillimisht, dhe bëni pyetje më vonë” i propozuar nga disa. / Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0