Barrierat Shqipëri-Kosovë. Sipërmarrësit kërcënojnë me pezullim të tregtisë


Dhoma e Tregtisë së Tiranës dhe Oda Ekonomike e Kosovës kanë ngritur një grup pune për të listuar  të gjitha problemet e sipërmarrjeve mes Shqipërisë dhe Kosovës. Kreu i Dhomës së Tiranës Nikolin Jaka ka theksuar në një deklaratë për mediat se, “shqetësimet do të mblidhen deri në mes të këtij muaji”. Ai fton sipërmarrësit të sinjalizojnë problemet deri më 15 korrik.

Konferenca e zhvilluar në Tiranë në maj për mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve mes dy vendeve, vunë në dukje pengesa të mëdha në tregtinë mes sipërmarrjeve të dy vendeve.
Në një sondazh të zhvilluar me sipërmarrjen e Kosovës, Shqipëria radhitej e dyta në pengesat për të bërë biznes, pas Serbisë.

Ndërkohë, Jaka thekson se edhe biznesi shqiptar ka rezervat e tij për pengesat në eksporte.

Sipas tij, “Politika e dy vendeve tona duhet të orientohet drejt ekonomisë. Qeveritë tona të ulen dhe të zgjidhin problemet që hasin dy sipërmarrjet dhe kjo është dhe detyra e forumit dhe jam i bindur që brenda datës 30 korrik ne do dalim me një plan veprimi nëse qeveritë tona nuk marrin parasysh kërkesat e sipërmarrjes së dy vendeve”.

Lexo: Shqipëri-Kosovë, pritet unifikim doganor

Duke iu referuar të dhënave të 6 muajve të parë të këtij viti, Jaka tha se, numri i sipërmarrjeve shqiptare që eksportojnë në Kosovë është më pak se 800. Një shifër jashtë mase e ulët, sipas tij, po ta krahasojmë me potencialet që kanë sipërmarrjet tona të një kombi”.

Pas barrierave tregtare me Serbinë, institucionet e Kosovës kanë paralajmëruar më parë se me 1 korrik do të vendosnin barriera në tregtinë me Shqipërinë. Masa e parashikuar është shtyrë deri në fund të këtij muaji. Sipërmarrësit paralajmërojnë se, nëse nuk do të ndërmerren masa, mund të shkojmë deri në bllokimin tregtar.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale