Barrierat Shqipëri-Kosovë. Sipërmarrësit kërcënojnë me pezullim të tregtisë - Business Magazine Albania

Barrierat Shqipëri-Kosovë. Sipërmarrësit kërcënojnë me pezullim të tregtisë


Dhoma e Tregtisë së Tiranës dhe Oda Ekonomike e Kosovës kanë ngritur një grup pune për të listuar  të gjitha problemet e sipërmarrjeve mes Shqipërisë dhe Kosovës. Kreu i Dhomës së Tiranës Nikolin Jaka ka theksuar në një deklaratë për mediat se, “shqetësimet do të mblidhen deri në mes të këtij muaji”. Ai fton sipërmarrësit të sinjalizojnë problemet deri më 15 korrik.

Konferenca e zhvilluar në Tiranë në maj për mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve mes dy vendeve, vunë në dukje pengesa të mëdha në tregtinë mes sipërmarrjeve të dy vendeve.
Në një sondazh të zhvilluar me sipërmarrjen e Kosovës, Shqipëria radhitej e dyta në pengesat për të bërë biznes, pas Serbisë.

Ndërkohë, Jaka thekson se edhe biznesi shqiptar ka rezervat e tij për pengesat në eksporte.

Sipas tij, “Politika e dy vendeve tona duhet të orientohet drejt ekonomisë. Qeveritë tona të ulen dhe të zgjidhin problemet që hasin dy sipërmarrjet dhe kjo është dhe detyra e forumit dhe jam i bindur që brenda datës 30 korrik ne do dalim me një plan veprimi nëse qeveritë tona nuk marrin parasysh kërkesat e sipërmarrjes së dy vendeve”.

Lexo: Shqipëri-Kosovë, pritet unifikim doganor

Duke iu referuar të dhënave të 6 muajve të parë të këtij viti, Jaka tha se, numri i sipërmarrjeve shqiptare që eksportojnë në Kosovë është më pak se 800. Një shifër jashtë mase e ulët, sipas tij, po ta krahasojmë me potencialet që kanë sipërmarrjet tona të një kombi”.

Pas barrierave tregtare me Serbinë, institucionet e Kosovës kanë paralajmëruar më parë se me 1 korrik do të vendosnin barriera në tregtinë me Shqipërinë. Masa e parashikuar është shtyrë deri në fund të këtij muaji. Sipërmarrësit paralajmërojnë se, nëse nuk do të ndërmerren masa, mund të shkojmë deri në bllokimin tregtar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0