Banka Qendrore e Brazilit pezullon pagesat përmes WhatsApp - Business Magazine Albania

Banka Qendrore e Brazilit pezullon pagesat përmes WhatsApp

Konsumatorët brazilianë nuk do të jenë në gjendje të përdorin shërbimin e ri WhatsApp që lejon pagesa dhe transferime të parave: E ka vendosur Banka Qëndrore qw ka urdhëruar kompanitë Visa dhe Mastercard që të ndërpresin aktivitetet e shërbimit, të nisura javën e kaluar nga aplikacioni i mesazheve.

Në një shënim, Banka Qëndrore theksoi nevojën për të vlerësuar rreziqet e teknologjisë së re, e cila po përdoret gradualisht në Brazil. Brazili ishte i pari vend që u zgjodh nga Facebook, pronar i WhatsApp, për të provuar shërbimin. Në një shënim, Banka Qëndrore theksoi nevojën për të “ruajtur një mjedis adekuat konkurrues, i cili garanton funksionimin e një sistemi të pagesave të ndërveprueshme, të shpejtë, të sigurt, transparente, të hapur dhe ekonomike”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0