Banka e Shqipërisë rrit për herë të katërt normat e interesit, Sejko: “Inflacioni më i lartë seç pritej” - Business Magazine Albania

Banka e Shqipërisë rrit për herë të katërt normat e interesit, Sejko: “Inflacioni më i lartë seç pritej”

Guvernatori Sejko

Banka e Shqipërisë ka rritur për të katërtën herë radhazi normën bazë të interesit, duke e çuar atë në 2.25%, nga 1.75% që ishte.

Politika shtrënguese që banka po ndjek synon ruajtjen e stabilitetit të çmimeve dhe mbajtjen nën kontroll të inflacionit që në gusht ka prekur normën rekord prej 8%, kryesisht prej shtrenjtimit të fortë të ushqimeve dhe karburanteve.

Këshilli Mbikëqyrës vendosi të rrisë me 0.5 pikë përqindje normën bazë të interesit, duke e çuar atë në nivelin 2.25%;

të rrisë me 0.5 pikë përqindje normën e interesit të depozitës njëditore, duke e çuar atë në nivelin 1.25%;

-të rrisë me 0.5 pikë përqindje normën e interesit të kredisë njëditore, duke e çuar atë në nivelin 3.25.

Lexo edhe: Banka e Shqipërisë: “Rriten kostot e kredive. Qytetarët po ulin aftësinë paguese”

Në gjykimin e Këshillit, normalizimi gradual i qëndrimit të politikës monetare, nga pozicioni tejet stimulues i saj në trajtat aktuale në një pozicion më neutral, është një masë e domosdoshme për respektimin e objektivit tonë të inflacionit të çmimeve. Në këtë këndvështrim, ky normalizim i shërben stabilitetit të përgjithshëm ekonomik dhe financiar të vendit, rritjes së qëndrueshme dhe afatgjatë dhe përmirësimit të mirëqenies sociale.Në konsistencë me komunikimet e kaluara dhe me parashikimet tona afatmesme.

Këshilli Mbikëqyrës thekson se cikli normalizues i politikës monetare do të vijojë edhe në tremujorët në vazhdim. Në çdo rast, shpejtësia e normalizimit do të jetë në përputhje me të dhënat e reja dhe e mjaftueshme për të respektuar objektivin tonë afatmesëm të inflacionit. Këshilli Mbikëqyrës do të monitorojë me kujdes situatën për të vlerësuar në kohë implikimet për ecurinë e inflacionit dhe për të identifikuar në kohë masat e nevojshme për administrimin efektiv të saj“, u shpreh Sejko.

Rritja e shpejtë e çmimeve shihet si rreziku kryesor për ekonominë sipas guvernatorit Gent Sejko që ka sjellë edhe një frenim të saj në tremujorin e dytë. Në vijim shton ai kjo pritet të ndikojë ndjeshëm në fuqinë blerëse të qytetarëve, duke sjellë ngadalësim të konsumit, por edhe të investimeve nga bizneset.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0