Badabing, aplikacioni qe gjen fotot sexy te miqve - Business Magazine Albania

Badabing, aplikacioni qe gjen fotot sexy te miqve


Rritet shqetesimi per aplikacionin me te ri per iPhone qe analizon fotografite e miqve te perdoruesit ne Facebook dhe vecon ato qe jane me sexy, si me rrobabanjo apo veshje sensuale.

Ky aplikacion shitet ne dyqanin Apple me cmimin 1,99 euro dhe quhet Badabing. Ky aplikacion perdor nje lloj teknologjie njohjeje per fotografi per te zbuluar fotot qe jane me sexy.

Sapo te zbulohen keto fotografi, perdoruesit mund te zgjedhin te preferuarat dhe t’i ndajne me te tjere. Sherbimi eshte vecanerisht i diskutueshem ne deklaratat e fundit te Internet Watch Foundation, qe ka zbuluar mbi 12 mije fotografi sexy te vajzave te publikuara ne rrjetet sociale dhe qe kane perfunduar ne faqet pornografike.

Prej kesaj gjeje ka ardhur dhe paralajmerimi i nje zedhenesi te agjensise per Mbrojtjen online kunder shfrytezimit te te miturve. Ky aplikacion me shume mundesi lejon pedofilet te kerkojne imazhe te adoleshenteve qe mund te jene veshur sexy.

“Do te kete gjithnje teknologji te reja apo pajisje apo platforma qe mund te shfrytezohen. Per agjensine tone kjo gje ka dy kuptime, edukimi i te rinjve per te mbajtur sigurine online, te mos postojne fotografi te papershtatshme qe mund te percjellin mesazh te gabuar dhe te kontrollojne teknologji te ndryshme qe keqdashesit mund te perdorin per te bashkepunuar me pedofilat apo qe mund te kontaktojne direkt me femijet”, – shpjegoi zedhenesi.

Grupi per lirine njerezore Big Brother Watch thote se i ka paralajmeruar shume here perdoruesit e Facebook dhe te rrjeteve te tjera sociale per rrezikun e humbjes te te dhenave te tyre sapo te regjistrohen ne Internet.

Deri tani ky aplikacion eshte i disponueshem vetem per iPhone, por krijuesit e tij kane ndermend te krijojne dhe nje aplikacion web qe do t’i kerkoje perdoruesve te regjistrohen permes nje faqeje per te kerkuar albumet e fotografive te miqve. Suksesi i ketij aplikacioni ishte i menjehershem.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0