Badabing, aplikacioni qe gjen fotot sexy te miqve


Rritet shqetesimi per aplikacionin me te ri per iPhone qe analizon fotografite e miqve te perdoruesit ne Facebook dhe vecon ato qe jane me sexy, si me rrobabanjo apo veshje sensuale.

Ky aplikacion shitet ne dyqanin Apple me cmimin 1,99 euro dhe quhet Badabing. Ky aplikacion perdor nje lloj teknologjie njohjeje per fotografi per te zbuluar fotot qe jane me sexy.

Sapo te zbulohen keto fotografi, perdoruesit mund te zgjedhin te preferuarat dhe t’i ndajne me te tjere. Sherbimi eshte vecanerisht i diskutueshem ne deklaratat e fundit te Internet Watch Foundation, qe ka zbuluar mbi 12 mije fotografi sexy te vajzave te publikuara ne rrjetet sociale dhe qe kane perfunduar ne faqet pornografike.

Prej kesaj gjeje ka ardhur dhe paralajmerimi i nje zedhenesi te agjensise per Mbrojtjen online kunder shfrytezimit te te miturve. Ky aplikacion me shume mundesi lejon pedofilet te kerkojne imazhe te adoleshenteve qe mund te jene veshur sexy.

“Do te kete gjithnje teknologji te reja apo pajisje apo platforma qe mund te shfrytezohen. Per agjensine tone kjo gje ka dy kuptime, edukimi i te rinjve per te mbajtur sigurine online, te mos postojne fotografi te papershtatshme qe mund te percjellin mesazh te gabuar dhe te kontrollojne teknologji te ndryshme qe keqdashesit mund te perdorin per te bashkepunuar me pedofilat apo qe mund te kontaktojne direkt me femijet”, – shpjegoi zedhenesi.

Grupi per lirine njerezore Big Brother Watch thote se i ka paralajmeruar shume here perdoruesit e Facebook dhe te rrjeteve te tjera sociale per rrezikun e humbjes te te dhenave te tyre sapo te regjistrohen ne Internet.

Deri tani ky aplikacion eshte i disponueshem vetem per iPhone, por krijuesit e tij kane ndermend te krijojne dhe nje aplikacion web qe do t’i kerkoje perdoruesve te regjistrohen permes nje faqeje per te kerkuar albumet e fotografive te miqve. Suksesi i ketij aplikacioni ishte i menjehershem.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale