Australia mbyll kufijtë për herë të parë pas 100 vjetësh

Australia

Dy shtetet më të mëdha në Australi mbyllën kufijtë,  pas shpërthimit të rasteve të reja të koronavirusit në Melburn.

Mbyllja e kufirit midis New South Wales dhe Victoria është i pari në më shumë se sa 100 vjet, pas mbylljes në vitin 1919 gjatë virusi spanjoll. Edhe kufiri midis Victoria dhe Australisë së Jugut u mbyll.

Në Melburn, kryeqyteti i Austrialisë janë mbyllur 9 shtëpi shtetërore dhe rreth 3 mijë njerëz janë izoluar për pesë ditë. Të hënën në Victoria u raportuan 127 raste, dita me më shumë raste që prej fillimit të pandemisë. Në total, Australia ka raportuar 8 500 raste dhe 106 vdekje.

Lexoni: Faqja e internetit që gjurmon përhapjen e COVID-19 në botë

Shteti New South Wales do të ndalojë hyrjen për këdo që do të vij nga Victoria, përjashto rastin kur ata kthehen në shtëpitë e tyre. Por edhe ën këtë rast ata duhet ët qendrojnë ët izoluar për pesë ditë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale