Atleti heq dorë nga medalja për rivalin e tij

Atleti heq dorë nga medalja për rivalin e tij

Atleti

Një atlet spanjoll po duartrokitet në mediat sociale pasi ai sakrifikoi një fitore të nivelit të lartë në Triathlon Santander 2020 për t’ia dhënë një konkurrenti, që mori një kthesë të gabuar gjatë garës.

Atleti britanik James Teagle ishte në rrugën e duhur për të fituar vendin e tretë në konkurs në Spanjë fundjavën e kaluar, por bëri një gabim disa metra nga fundi i garës. Diego Méntrida e parakaloi atë, por vuri re gabimin dhe u ndal për të lejuar Teagle të kalonte i pari. “Ai e meritonte atë,” tha Méntrida më vonë.

Gara u zhvillua në 13 Shtator, por pamjet nga gara janë përhapur në mediat sociale këto ditë, pasi shumë njerëz po e përgëzojnë 21-vjeçarin Méntrida për gjestin e tij.

Méntrida u vlerësua me vend të tretë nderi nga organizatorët dhe mori të njëjtat para, (300 Euro) si Teagle, sipas gazetës Spanjolle El Mundo.

“Kjo është diçka që prindërit e mi dhe klubi im më kanë mësuar që kur isha fëmijë. Sipas mendimit tim duhet të jetë një gjë normale për të bërë,” shkroi Méntrida në Instagram, ku falënderoi ndjekësit për urimet e shumta.

Kthesa e gabuar e Teagle ndodhi më pak se 100 metra nga fundi i garës kur ai gabimisht vrapoi drejt kthesës së gabuar. “Ai nuk i vuri re shenjat ose ato ishin vendosur keq,” tha Méntrida për Eurosport, pas garës.

Méntrida kishte qenë prapa Teagle dhe e kaloi atë për të vazhduar në pjesën e fundit – por më pas ngadalësoi ritmin e tij për të lejuar që konkurrenti i tij të fitonte.

Teagle shtrëngoi duart me Méntrida në shenjë mirënjohjeje dhe shkoi drejt vijës së përfundimit.

“Kur pashë që ai e kishte humbur rrugën, unë thjesht ndalova. James e meritoi këtë medalje,” tha Méntrida për Eurosport, duke shtuar se ai do të bënte të njëjtën gjë për herë të dytë.

Fituesi i garës Javier Gomez Noya e përshkroi gjestin e tij si “më të mirin në histori”. Futbollisti Adrián San Miguel tha në Twitter se atleti demonstroi “vlerat e vërteta të sportit me një gjest të vetëm”.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0