As Mark Zuckerberg nuk mund të përqendrohet në Facebook. Libra mund të jetë shpërqendrimi i tij më i madh


Lajmi që Facebook-u do të nxjerrë një monedhë dixhitale të quajtur Libra është pritur me skepticizëm. Ndërkohë, bota e fshehtë ndahet midis atyre që e shohin Libra-n si legjitimitetin përfundimtar të Bitcoinit dhe atyre që e shohin atë si një kërcënim ekzistencial.

Ne mund të pajtohemi që kjo është shkalla më e fundit e kompanisë më të fuqishme të teknologjisë në botë që po e thellon përfshirjen e saj në jetën tonë. Por, edhe nëse do të supozojmë se Facebook nuk kishte shkelur ligjet kombëtare të privatësisë (nuk i kishte dhënë qasje Cambridge Analytics për 87 milionë përdorues), ne duhet të jemi të kujdesshëm.

Mbërritja e Facebook dhe kompanive që zotëron do të thotë që Libra do të ‘përhapet globalisht’ shumë shpejt në një hapësirë ​​të rregulluar keq dhe potencialisht do të trondisë ekuilibrin financiar.

Këshilli i Shoqatës Libra, i përbërë nga anëtarë të institucioneve financiare kryesore, si MasterCard dhe Visa, duket se është mbledhur për qëllimin e shprehur të dhënies së besimit të përdoruesve dhe për rrjedhojë sigurimin e pjesëmarrjes maksimale.

Por, përdoruesit nuk duhet të ndihen të sigurt. Facebook nuk e ka shtëpinë e saj në rregull. Numri i skandaleve me të cilat është përballur gjatë 18 muajve të fundit ka qenë befasues. Megjithë apologjitë dhe premtimet për ndryshime, Mark Zuckerberg ka dështuar herë pas here për të mbrojtur mjaftueshëm privatësinë e përdoruesve dhe të dhënat personale.

Dy muaj pas skandalit të Cambridge Analytica në prill të vitit të kaluar, një bug software “mund” të ketë zbuluar postimet e 14 milionë njerëzve. Në shtator, ishin 50 milionë llogari që Facebook-u tha se “mund të” jenë sulmuar përmes termit “akses”. 14 milionë u gjetën të prekshme në tetor.

Më bindëse nga të gjitha, ndoshta, janë gjetjet e Damian Collins, kryetar i komitetit dixhital, kulturës, medias dhe sportit britanik. Rreth 250 faqe të dokumenteve të fshehta të Facebook-ut dëshmuan se kompania kishte konsideruar shitjen e të dhënave të përdoruesve dhe prioritizimin e dominimit të Facebook-ut mbi privatësinë individuale.

Zuckerbergu nuk ka fokus. Siç ka raportuar Michael Galpert, Facebook ka një zakon të ndryshojë vazhdimisht deklaratat e tij të misionit dhe “vizionet”. Ndonjëherë ato janë edhe kontradiktore: në vitin 2010, privatësia nuk ishte më një “normë shoqërore”. Në 2019, Facebook ishte duke u ‘përqendruar të privatësia’ (pivoting). Facebook-u vazhdon të përpiqet të jetë gjithçka për të gjithë njerëzit, shpesh me pasoja katastrofike. Inkurajimi i tij në hapësirën e lajmeve ka dëmtuar gazetarinë tradicionale. Në prill, u raportua se Facebook po kërkonte ndihmë nga e njëjta industri (gazetaria), për të gjetur redaktorët në mënyrë që të humbiste reputacionin e tij si një burim i keqinformimit.

Nga John Buni (sipërmarrës), për SDP

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale