Apple zbulon risitë: Nga iOS 16 tek laptopët e rinj Macbook, çfarë duhet të dini - Business Magazine Albania

Apple zbulon risitë: Nga iOS 16 tek laptopët e rinj Macbook, çfarë duhet të dini

Apple

Apple zbuloi një sërë veçorish dhe shërbimesh të reja softuerësh në Konferencën e Zhvilluesve në mbarë botën, duke përfshirë një ekran kyç të përditësuar të iPhone, veçori të “multitasking” për iPad dhe një shërbim të pagesës më vonë që e fut më tej në botën e financave.

Përmirësimet e shumta kanë për qëllim t’i mbajnë klientët besnikë dhe t’i nxisin ata të përdorin më shumë produkte të Apple së bashku – një strategji kryesore e kompanisë më të vlefshme të teknologjisë në botë.

Softueri më i fundit i Apple, iOS 16, do të përfshijë ekranin e ri të kyçjes, duke i lejuar përdoruesit të personalizojnë elementë si fotografia e tyre dhe fontin e përdorur. Ekrani i kyçjes po merr gjithashtu miniaplikacione — pjesë softuerësh që tregojnë informacione të thjeshta si moti — për herë të parë. Dhe një veçori e quajtur “Live Activities” do ta bëjë më të lehtë mbajtjen e planeve dhe ngjarjeve, të tilla si një lojë NBA ose një udhëtim në Uber, tha zëvendëspresidenti i lartë Craig Federighi në Cupertino, Kaliforni.

Me aksionet e Apple në rënie me 18% këtë vit — dhe rritjen e shqetësimeve se ekonomia po shkon drejt një recesioni — kompania është nën presion të shtuar për të gjeneruar zhurmë për softuerët që do të funksionojnë në një linjë të re pajisjesh që do të debutojnë më vonë në 2022. Apple përdor konferencën vjetore në një përpjekje për të veçuar veten nga rivalët si Samsung Electronics Alphabet’s Google dhe Amazon.com

Lexo edhe: Fundi i një epoke/ Apple mbyll linjën e prodhimit të Ipod

Softueri i ri i iPhone shton veçori për filtrimin e përmbajtjes, duke i lejuar përdoruesit t’u japin përparësi mesazheve dhe emaileve në varësi të faktit nëse janë duke vozitur, në punë ose në shtëpi. Ekrani i kyçjes do të shfaqë gjithashtu stile të ndryshme në varësi të kohës së ditës. Në përgjithësi, iOS po merr disa veçori shumë të kërkuara, të tilla si një bibliotekë e përbashkët fotografish në renë kompjuterike për familjet dhe aftësia për të çdërguar ose modifikuar mesazhet në aplikacionin “iMessages”.

Shumë nga ofertat e shpallura për iOS 16 shtrihen në Mac dhe iPad. Kompania njoftoi gjithashtu ndryshime në aplikacionin e saj Mail, duke prezantuar kërkimin e përmirësuar dhe aftësinë për të planifikuar dërgimin e mesazheve. Dhe Apple parashikoi atë që e quajti një e ardhme pa fjalëkalime, duke shfaqur një veçori Passkeys që përdor kriptografinë në vend të kodeve të bazuara në tekst.

Aplikacionet Maps, Home dhe Health të Apple po përmirësohen gjithashtu. Apple Maps, për shembull, do t’ju lejojë të shtoni deri në 15 ndalesa kur planifikoni një itinerar.

Aplikacionet Health and Fitness në iPhone tani do të mund të gjurmojnë fitnesin dhe mjekimin pa nevojën e një Apple Watch. Apple gjithashtu ka shfaqur paraprakisht sistemin e saj operativ më të fundit të orëve inteligjente – ëatchOS 9 – duke shtuar softuer të rinovuar të gjurmimit të fitnesit, faqe të reja të orës dhe një aplikacion të ridizajnuar kalendar.

Kompania gjithashtu parashikoi funksionin e saj të gjatë në zhvillim “blej tani, paguaj më vonë”, i cili ndan koston e blerjeve të Apple Pay mbi katër pagesa për gjashtë javë. Veçoria, e quajtur Apple Pay Later, nuk përfshin asnjë interes ose tarifë, tha kompania.

Nga ana e harduerit, Apple zbuloi dy Mac të rinj, duke përfshirë rifreskimin më të madh të modelit të tij Air në më shumë se një dekadë. Kompjuterët e rinj do të përdorin çipin M2 të kompanisë, të cilin e zhvilloi pas ndarjes nga “Intel”. Laptopi tjetër i ri, një MacBook Pro i nivelit të ulët 13 inç, duket si versioni i mëparshëm. Asnjë laptop nuk do t’u dërgohet konsumatorëve deri në korrik.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0