Apple tejkalon Saudi Aramco-n, bëhet kompania më me vlerë në botë

Apple kapërceu gjigantin e naftës saudite Aramco, dhe u bë kompania me vlerën më të lartë të tregut në botë. Pas njoftimit të fitimeve tremujore, aksionet e Apple u rritën 10.47 përqind, duke e çuar vlerën e tregut të kompanisë në 1.84 trilion dollarë.

Saudi Aramco, e cila ka qenë kompania më e vlefshme që nga dalja në publik vitin e kaluar, tani ka një vlerë prej 1.76 trilion dollarë. Fitimet e mëdha të Apple në tremujorin e tretë fiskal, të njoftuar të enjten, rritën çmimin e aksioneve.

Kompania e ka marrë veten nga rënia pandemike në Mars. Aksionet janë rritur më shumë se 44% këtë vit.  “Përkundër goditjeve nga koronavirusi, Apple ka rritur të ardhurat  me 14%, në çdo segment dhe në çdo pjesë të botës,” thotë analisti i bankave Morgan Stanley.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale