Apple paditet sërish - Business Magazine Albania

Apple paditet sërish


Një juri ka urdhëruar Apple të paguajë 302.4 milionë $ për VirnetX Holding Corp, pasi gjeti se opsioni i vendosur nga gjigandi i teknologjisë së FaceTime ka shkelur mbi patentat e VirnetX-së që lidhen me sigurimin e komunikimit. Rasti tani do të shkojë në Gjykatën e Shteteve të Bashkuara të Apelit për Federal Circuit në Uashington DC.

Virnetx është një kompani e teknologjisë së komunikimit themeluar nga një grup i të punësuarve në Science Applications International Corp. (SAIC), e cila ka zhvilluar teknologji të sigurisë për agjenci të ndryshme federale. Megjithatë, kompania përshkruhet rregullisht si një lloj patente, duke e bërë më të mëdha të ardhurat e saj me licensimin e patentave që mban. Kompania ka bërë padi kundër Microsoft dhe Cisco.

Kjo është hera e tretë që Apple dhe VirnetX kanë shkuar në gjykatë për këtë çështje. Në vitin 2010, VirnetX paditi Apple, duke pretenduar se ai kishte shkelur në katër patenta. Ndërsa gjykata urdhëroi që Apple të paguajë 368,2 $ përVirnetX-së, padi që u hodh poshtë nga Gjykata e Apelit të SHBA-së. Një gjyq i dytë në fillim të këtij viti ka rezultuar në një fitore për VirnetX, por trupi gjykues rrëzoi gjobën milionë $ 625.6 për Apple në korrik.

VirnetX nuk u pagua. Rasti tani do të shkojë në Gjykatën e Apelit të SHBA. Gjykata ka një histori të gjatë lidhur me vendimet e dhëna për patentat dhe do të shqyrtojë çështjen në përputhje me dy standarde për të përcaktuar se nëse Apple ka shkelur mbi patentat apo jo: atë të përdorur nga ana e Patentave në SHBA dhe Trademark Office, si dhe atë të përdorur nga Gjykata e Qarkut në Teksas. Gjykata do të duhet të gjejë nëse Apple ka shkelur të dy standardet, në mënyrë që t’i vendosë gjobën për VirnetX.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0