Apple lançon versionin 13.5 të iOS, sjell risi për përdoruesit

Apple

Apple lançoi iOS dhe iPadOS 13.5 të përditësuara, pothuajse një muaj pasi ka lançuar  versionin 13.4.1 të sistemeve operative.

iOS 13.5 është një përditësim, i cili fokusohet kryesisht tek shëndeti dhe që ka të bëjë me krizën e shëndetit të shkaktuar prej COVID-19, me të cilën po përballet bota sot.

Versionet e fundit mund t’i shkarkoni duke shkuar në Settings > General > Software Update.

Gjithashtu kompania publikoi versionin iOS 12.4.7 të sistemit operativ për modelet e vjetra me përditësime kryesisht sigurie. iOS 13.5 vjen me API e krijuar nga Apple dhe Google përmes të cilit autoritetet e shëndetit publik mund të krijojnë aplikacione të afta për të gjurmuar përhapjen e koronavirusit.

Lexoni: Apple rihap dyqanet në të gjithë botën 

Është një teknologji e bazuar në Bluetooth dhe do të përdoret tek aplikacionet e shëndetit.

Përdoruesit mund të përzgjedhin nëse duan ta aktivizojnë ose jo. Aplikacionet, që përdorin “Exposure Notification API” do të shfrytëzojnë Bluetooth për të komunikuar mes smartfonëve të njerëzve përreth.

iOS 13.5 e bën më të lehtë aksesimin e smartfonit përmes Face ID edhe nëse keni një maskë të veshur. Me këtë version nëse sistemi operativ identifikon përdorimin e një maske që mbulon fytyrën, do të tregojë më shpejt hapësirën për vendosjen e fjalëkalimit.

FORBES

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale