Aplikimi i granteve për bujqësinë nis me 29 Maj. Prioritet fermat blektorale - Business Magazine Albania

Aplikimi i granteve për bujqësinë nis me 29 Maj. Prioritet fermat blektorale

Aplikimi i granteve për bujqësinë nis me 29 Maj. Prioritet fermat blektorale

Në fund të këtij muaji hapet mundësia e aplikimit në skemat e subvencionimit bujqësor në Ministrnë e Bujqësisë. Ministr Blendi Çuçi tha se ka nisur fushata e informimit për fermerët. Ai pranoi se pjesa më e madhe e fondeve të kësaj skeme do të shkojnë për të mbështetur blegtorinë.

Gjatë vizitës së zhvilluar në një fermë blektorale ai theksoi se, “Ne kemi menduar që për t’i ardhur në ndihmë këtij sektori kaq të rëndësishëm, rreth 80% të granteve të Skemës Kombëtare për fermerët, t’ia dedikojmë blegtorisë”.

Këtë vit, sipas tij, skema do të jetë më e thjeshtë dhe pagesat do të bazohen tek tufa bazë. “Besoj se kjo do të jetë një ndihmë shumë e madhe dhe e shtrirë në disa vite.  Mendojmë që do të bëjmë një ndryshim rrënjësor në këtë sektor”, tha ministri Çuçi.

Me këtë mbështetje synohet të rriten fermat blektorale dhe prodhimi blektoral.

Aplikimet mund të bëhen online në portalin E-Albania mes datës 29 Maj -19 Qershor.

Fondi i parashikuar në Skemën Kombëtare për këtë vit është rreth 744 milionë lekë dhe pritet të përfitojnë rreth katër mijë fermerë në të gjithë vendin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0