Antiviruset me te mira falas per kompjuterin tuaj - Business Magazine Albania

Antiviruset me te mira falas per kompjuterin tuaj

 

Per te evituar mbingarkesat ne kompjuter, gjithmone e me shume perdorues vendosin te marrin antiviruse me baze cloud. Edhe nese software eshte hibrid, ata qe lidhen permes internetit me serverat e kompanive, qofshin mjete online te verteta, jane zgjidhje ideale per te mbrojtur Pc ose Mac nga te gjitha llojet e viruseve.

Mes shume mjeteve per mbrojtjen online jane disa qe jane falas dhe lehtesisht te perdorshem, pra te shohim cilat jane antiviruset cloud me te mira te kesaj kategorie.

VirusTotal, behet fjale per nje mjet qe skanon online Files dhe URL qe jane te dyshimta. Kur shkarkohet nje gje ne internet ose gjendet nje link i dyshimte ne Facebook, beni mire te kontrolloni qe te mos permbaje viruse apo kode te demshme.

Keto vejne ne rrezik, jo vetem funksionimin e duhur te kompjuterit, por edhe privatesine, passwordet dhe llogarite e perdoruesve. VirusTotal eshte blere se fundmi nga Google, nje shenje kjo qe tregon se vleresohen funksionet e tij. Ky mjet nuk kerkon te shkarkohet apo instalohet.

Hitman Pro, i disponueshem per te gjitha versionet e Windows, ‘check-in’ i viruseve furnizon nje mbrojtje te plote. “A jeni te sigurte se programi aktual i sigurise mbron kompjuterin tuaj nga viruset? Perdor Hitman Pro per nje zgjedhje te dyte. Mos rreziko”. Programi eshte me pagese, por eshte e disponueshme nje license falas qe zgjat 30 dite.

Panda Cluod Antivirus, eshte nje program hibrid qe instalohet ne kompjuter. Pavaresisht kesaj, software bazohet ne cloud dhe mbeshtetet ne serverin e kompanise. Karakteristika kryesore eshte memoria pak e zene dhe konsumimi i paket CPU. Pra behet fjale per nje mjet shume me te lehte se antiviruset e tjere.

Per ata qe nuk duan te rndojne kompjuterin, nje software hibrid per ruajtur nga viruset eshte nje zgjedhje ideale. Pervec se ka te gjitha funksionet e nevojshme ndaj nje virusi te plote (ne kohe reale, etj), programi eshte edhe falas. Avast, Agira, Avg, BitDefender, etj; kane qene zgjedhur si antiviruset me te mire, por edhe mjetet cloud jane zgjedhur si burimet me te mira per sigurine dhe mbrojtjen.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0