Antiviruset me te mira falas per kompjuterin tuaj


Per te evituar mbingarkesat ne kompjuter, gjithmone e me shume perdorues vendosin te marrin antiviruse me baze cloud. Edhe nese software eshte hibrid, ata qe lidhen permes internetit me serverat e kompanive, qofshin mjete online te verteta, jane zgjidhje ideale per te mbrojtur Pc ose Mac nga te gjitha llojet e viruseve.

Mes shume mjeteve per mbrojtjen online jane disa qe jane falas dhe lehtesisht te perdorshem, pra te shohim cilat jane antiviruset cloud me te mira te kesaj kategorie.

VirusTotal, behet fjale per nje mjet qe skanon online Files dhe URL qe jane te dyshimta. Kur shkarkohet nje gje ne internet ose gjendet nje link i dyshimte ne Facebook, beni mire te kontrolloni qe te mos permbaje viruse apo kode te demshme.

Keto vejne ne rrezik, jo vetem funksionimin e duhur te kompjuterit, por edhe privatesine, passwordet dhe llogarite e perdoruesve. VirusTotal eshte blere se fundmi nga Google, nje shenje kjo qe tregon se vleresohen funksionet e tij. Ky mjet nuk kerkon te shkarkohet apo instalohet.

Hitman Pro, i disponueshem per te gjitha versionet e Windows, ‘check-in’ i viruseve furnizon nje mbrojtje te plote. “A jeni te sigurte se programi aktual i sigurise mbron kompjuterin tuaj nga viruset? Perdor Hitman Pro per nje zgjedhje te dyte. Mos rreziko”. Programi eshte me pagese, por eshte e disponueshme nje license falas qe zgjat 30 dite.

Panda Cluod Antivirus, eshte nje program hibrid qe instalohet ne kompjuter. Pavaresisht kesaj, software bazohet ne cloud dhe mbeshtetet ne serverin e kompanise. Karakteristika kryesore eshte memoria pak e zene dhe konsumimi i paket CPU. Pra behet fjale per nje mjet shume me te lehte se antiviruset e tjere.

Per ata qe nuk duan te rndojne kompjuterin, nje software hibrid per ruajtur nga viruset eshte nje zgjedhje ideale. Pervec se ka te gjitha funksionet e nevojshme ndaj nje virusi te plote (ne kohe reale, etj), programi eshte edhe falas. Avast, Agira, Avg, BitDefender, etj; kane qene zgjedhur si antiviruset me te mire, por edhe mjetet cloud jane zgjedhur si burimet me te mira per sigurine dhe mbrojtjen.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale