Antitrupat monoklonalë mund të ndihmojnë në trajtimin e COVID-19

Një vaksinë e vetme mund të mos jetë e mjaftueshme për të mposhtur virusin SarsCoV2 dhe do të duhet të bashkohet me ”armë” të tjera, në veçanti antitrupat monoklonal: ilaçe të afta për të neutralizuar virusin duke shkatërruar armën e tij kryesore, d.m.th proteinën Spike, që ajo përdor për sulmuar qelizat. Ky konkluzion u arrit nga studiuesit Mary Marovich dhe John R. Mascola, të Institutit Amerikan për Sëmundjet Infektive (NIAID) i drejtuar nga Anthony Fauci dhe Myron S. Cohen, nga Universiteti i Institutit të Karolinës  së Veriut për Sëmundjet Infektive në Chapel Hill.

Deri më tani, ekspertët vërejnë se antitrupat monoklonalë kanë marrë pak vëmendje, por “kanë potencial për aplikime terapeutike dhe parandaluese dhe mund të ndihmojnë në udhëheqjen e hartimit dhe zhvillimit të vaksinave”. Kërkimi i barnave që ndihmojnë në mbështetjen e imunitetit dhe për të përballuar virusin deri sa të vijë vaksina është një domosdoshmëri, por nuk përjashtohet që vaksinat mund të kenë nevojë për mbështetje.

Shumë pak dihet, në fakt, mbi reagimet e sistemit imunitar të njeriut ndaj koronavirusit dhe kjo gjë është pasqyruar në një artikull të fundit botuar në revistën Nature Medicine, e cila ka treguar sesi antitrupat ndaj SarsCoV2 fillojnë të ulen rreth tre muaj pas infeksionit.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale