Anglia do të ndaloj pijet energjike për fëmijët, reagon deputeti shqiptar

Anglia do të ndalojë pijet energjike për fëmijët, reagon deputeti shqiptar


Ministrat britanikë do të ndalojnë shitjen e Red Bull, Monster Energy dhe pijeve të tjera energjike për fëmijët në Angli, të shqetësuar për ndikimin që ka kafeina e lartë dhe pijet të pasura me sheqer në shëndetin e të rinjëve.

Theresa May tha se kjo inciativë u nxit nga strategjia e qeverisë për të parandaluar obezitetin në fëmijëri dhe, sipas saj, është e nevojshme të ekzaminohet konsumi i pijeve energjike për faktin se ato shiten me çmime më të lira ndërkohë që dëmin e kanë më të madh.

Një kanaçe 250 ml Red Bull përmban rreth 80 mg kafeinë. Sipas statistikave 2/3  e fëmijëve nga mosha 10-17, dhe pjesërisht fëmijë të moshës gjashtë deri në nëntë vjeç, sipas deklaratës së qeverisë konsumojnë pije energjike.

Nga ky lajm, ka reaguar dhe deputeti Erjon Braçe përmes një postimi në profilin e tij në Instagram. Sipas tij, ky projektligj duhet të merret parasysh edhe në vendin tonë, ku konsumi i pijeve energjike është i përhapur te moshat e reja. Ai shprehet i gatshëm të regjistrojë iniciativën ligjore brenda këtij muaji, e vetmja gjë që nevojitet është mbështetje.

NDALIM TË PIJEVE ENERGJIKE PËR FËMIJËT! EDHE NË SHQIPËRI!

Këtë herë është Britania ajo që po vendos!

Edhe pse me një vetërregullim të përgjegjshëm për shkak të përgjegjësisë sociale që kapitalizmi në Britani shfaq- supermarketet kishin vendosur të ndalonin shitjen e pijeve energjike për fëmijët,
Qeveria britanike ka hyrë në procesin e vendimmarrjes për të ndaluar shitjen e pijeve energjike për fëmijët!

Prej majit të këtij viti, me një grup specialistësh kemi punuar për të hartuar një projektligj që bën të njëjtën gjë këtu, në Shqipëri: Ndalon shitjen e pijeve energjike kudo, për fëmijët deri në moshën 18 vjeç!

Do bëjmë edhe më shumë; Ndalimin e reklamës për to si dhe për pijet me sheqer të fabrikuar dhe me gaz!

Tani jemi gati me gjithçka; Projektligj dhe spjegimet e domosdoshme për qëllimin e tij!

Unë besoj se do të regjistroj iniciativën ligjore brenda këtij muaji.

Por dua mbështetje! E di që do preken interesa të mëdha, nga vetë kompanitë deri tek media që përfiton nga reklama e tyre!

View this post on Instagram

NDALIM TE PIJEVE ENERGJIKE PER FEMIJET! EDHE NE SHQIPERI! Kete here eshte Britania ajo qe po vendos! Edhe pse me nje vetrregullim te pergjegjshem per shkak te pergjegjesise sociale qe kapitalizmi ne Britani shfaq- supermarketet kishin vendosur te ndalonin shitjen e pijeve energjike per femijet, Qeveria britanike ka hyre ne procesin e vendimmarrjes per te ndaluar shitjen e pijeve energjike per femijet! Prej majit te ketij viti, me nje grup specialistesh kemi punuar per te hartuar nje projektligj qe ben te njejten gje ketu, ne Shqiperi: Ndalon shitjen e pijeve energjike kudo, per femijet deri ne moshen 18 vjec! Do bejme edhe me shume; Ndalimin e reklames per to si dhe per pijet me sheqer te fabrikuar dhe me gaz! Tani jemi gati me gjithcka; Projektligj dhe spjegimet e domosdoshme per qellimin e tij! Une besoj se do te rregjistroj iniciativen ligjore brenda ketij muaji. Por dua mbeshtetje! E di qe do preken interesa te medha, nga vete kompanite deri tek media qe perfiton nga reklama e tyre! Por une mendoj se duhet qendruar dhe duhet shkuar perpara me vendosmeri ne kete mase. Demi qe keto pije po sjellin tek femijet eshte shume i madh; Duhet te vendosim tani cfare femijesh duam te kemi! Kapitalizmi banal qe kemi ne kete vend, pijet energjike nuk i kontrolloi dot, perkundrazi, i ofron me oferte-ulin cmimin per dy ose me shume kanoce te blera, per femijet! Duhet te vendosim tani! #JOPIJEENERGJIKEPERFEMIJET

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

/TheGuardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0