Amnisti fiskale? Një projektligj për konsultim publik - Business Magazine Albania

Amnisti fiskale? Një projektligj për konsultim publik

Amnisti fiskale

Një projektligj që parashikon aplikimin e amnistisë fiskale është hedhur për diskutim public nga Ministria e Financave. Ky dokument parashikon të legalizojë pasuritë e padeklaruara. Këtu përfshihen pasuri të paluajtshme, para, sende me vlerë, instrumente financiare, madje edhe monedhat virtuale.

Kufiri për deklarimin vullnetar të pasurisë do të jetë deri në 2 milionë euro, të cilat më pas do të tatohen në masën nga 7 deri në 10%.

Nga amnistia pritet të përfitojnë shtetasit e Republikës së Shqipërisë, pavarësisht nëse janë apo jo rezidentë tatimorë, si dhe personat juridikë e fizikë, tatimpagues në Shqipëri.

Sipas projektligjit do të përjashtohen nga kjo amnisti zyrtarë të lartë si Presidenti, deputetë, kryeministri e funksionarë të tjerë, përfaqësues të pushteti gjyqësor, gjykatës e prokurorë, si dhe drejtues të institucioneve të tjera shtetërore.

Lexo: Konfindustria: për amnistinë fiskale kërkohet konsensusi i partnerëve strategjikë

Nga hyrja në fuqi e projektligjit, procesi i aplikimit të amnistisë do të jetë rreth 9 muaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0