Amerika teston me sukses ilaçin për Alzheimeirin - Business Magazine Albania

Amerika teston me sukses ilaçin për Alzheimeirin

Një ilaç eksperimental ka  treguar se mund të ngadalësojë shkallën e humbjes së kujtesës dhe aftësisë së të menduarit tek njerëzit me sëmundjen e Alzheimerit në atë që përshkruhet si një “moment historik” për trajtimin e sëmundjes.

Aftësia e të njohurit tek pacientët me Alzheimer që iu dha ilaçi, i zhvilluar nga Eisai dhe Biogen, ra me 27% më pak se ata që morën një trajtim placebo pas 18 muajsh. Ky është një ndryshim modest në rezultatin klinik, por është hera e parë që ndonjë ilaç  tregon qartë se ndryshon trajektoren e sëmundjes.

“Shumë njerëz mendojnë se Alzheimer është një pjesë e pashmangshme e plakjes. Por nëse ndërhyni herët, mund të ndikoni në përparimin e  saj.”, tha Dr Susan Kohlhaas, drejtoreshë e kërkimit në Alzheimer’s Research Angli.

Lexo edhe: 10 rregullat e arta për të jetuar shëndetshëm dhe sa më gjatë

Në studimin, i cili përfshiu afërsisht 1,800 pacientë me Alzheimer në fazën e hershme, iu dha dy herë në javë ilaçi, i quajtur lecanemab. Gjithashtu u pa se si ilaci ngadalëson humbjen e kujtesës dhe ndikon në përmirësimin e  aftësisë së pacientëve për të kryer puët e përditshme.

Eisai dhe Biogen pritet të aplikojnë për miratim të ilaçit  në SHBA dhe Evropë deri në fund të vitit.

Nëse miratohet,  pritet të ketë vendime të vështira se kush do të financojë për ilaçin, i cili kërkon infuzione çdo dy javë, dhe se kush do të kualifikohet për të./ Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0