Ambasada Amerikane bën thirrje për të aplikuar në Inkubatorin e Biznesit GIST


Në një publikim në  rrjetin social Facebook, Ambasada Amerikane u bën thirrje sipërmarrësve të aplikojnë në Inkubatorin e Biznesit GIST.

Afati për të aplikuar në Inkubatorin e Biznesit GIST është deri të mërkurën me datë 31 korrik 2019.

Ky program i ri, nga Nisma e Departamentit Amerikan të Shtetit për Risi Globale nëpërmjet Shkencës dhe Teknologjisë (GIST), është për sipërmarrës nga vende me ekonomi në zhvillim, të cilët janë në kërkim të zgjerimit të sipërmarrjeve të tyre në tregun e Shteteve të Bashkuara.

Lexo: Ambasada Amerikane: “Mbroni veten nga mashtrimet mbi vizat në internet”

Nxitoni, aplikoni që sot! Sipërmarrësit mund të aplikojnë në adresën GISTNetwork.org ose mund të klikojnë në këtë adresë: http://bit.ly/GISTbizApp

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale