Amazon do të hap një librari në San Francisco - Business Magazine Albania

Amazon do të hap një librari në San Francisco


Libraria e parë e Amazon do të hapet në Walnut Creek, një qytet periferik 20 milje në lindje të San Franciskos.

Në një email për Business Insider, zëdhënësi i Amazon ka konfirmuar raportin, duke thënë: “Ne jemi të shumë të lumtur që do të sjellim librat e Amazon në Broadway Plaza në Walnut Creek dhe ne jemi aktualisht duke punësuar menaxherët e dyqanve dhe punonjësit.”

Kjo do të jetë libraria e nëntë e hapur nga Amazon. Ajo tashmë ka tre të hapur në Seattle, San Diego dhe Portland dhe do të hap pesë të tjera në New York, Chicago, New Jersey dhe dy qytete periferike të Bostonit.

Është e paqartë se çfarë e bëri Amazon të zgjidhte Walnut Creek, në krahasim me një zonë më metropolitane, si psh. qendra e qytetit të San Francisco. Por Walnut Creek është një destinacion shumë i populluar për të bërë pazar dhe gjithashtu ka diçka të përbashkët me libraritë e tjera të Amazon: është afër librarive të pavarura.

Shumica e librarive të Amazon janë duke u lokalizuar në lagjet e komunitetit, në vend të vendeve të mëdha ku bëhet pazari, duke shkuar pas tregjeve në pronësi nga libraritë e pavarura.

Duke pasur parasysh se sa sukses kanë bërë libraritë kohët e fundit, kjo ka kuptim për Amazon për të ndjekur këtë treg me libraritë e veta fizike.

Por ende është në pikëpyetje arsyeja pse Amazon është duke u dyfishuar në këtë treg papritur. CFO i Amazon, Brian Olsavsky ka dhënë një dëshmi.

“Ne mendojmë se libraritë … janë një mënyrë shumë e mirë që konsumatorët të angazhohen me mjetet tona, t’i shohin ato, t’i prekin dhe të luajnë me to dhe të bëhen tifozë të tyre, kështu që ne shohim shumë vlerë në këtë gjë,” tha Olsavsky.

Burimi: businessinsider.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0