Amazon do të hap një librari në San Francisco


Libraria e parë e Amazon do të hapet në Walnut Creek, një qytet periferik 20 milje në lindje të San Franciskos.

Në një email për Business Insider, zëdhënësi i Amazon ka konfirmuar raportin, duke thënë: “Ne jemi të shumë të lumtur që do të sjellim librat e Amazon në Broadway Plaza në Walnut Creek dhe ne jemi aktualisht duke punësuar menaxherët e dyqanve dhe punonjësit.”

Kjo do të jetë libraria e nëntë e hapur nga Amazon. Ajo tashmë ka tre të hapur në Seattle, San Diego dhe Portland dhe do të hap pesë të tjera në New York, Chicago, New Jersey dhe dy qytete periferike të Bostonit.

Është e paqartë se çfarë e bëri Amazon të zgjidhte Walnut Creek, në krahasim me një zonë më metropolitane, si psh. qendra e qytetit të San Francisco. Por Walnut Creek është një destinacion shumë i populluar për të bërë pazar dhe gjithashtu ka diçka të përbashkët me libraritë e tjera të Amazon: është afër librarive të pavarura.

Shumica e librarive të Amazon janë duke u lokalizuar në lagjet e komunitetit, në vend të vendeve të mëdha ku bëhet pazari, duke shkuar pas tregjeve në pronësi nga libraritë e pavarura.

Duke pasur parasysh se sa sukses kanë bërë libraritë kohët e fundit, kjo ka kuptim për Amazon për të ndjekur këtë treg me libraritë e veta fizike.

Por ende është në pikëpyetje arsyeja pse Amazon është duke u dyfishuar në këtë treg papritur. CFO i Amazon, Brian Olsavsky ka dhënë një dëshmi.

“Ne mendojmë se libraritë … janë një mënyrë shumë e mirë që konsumatorët të angazhohen me mjetet tona, t’i shohin ato, t’i prekin dhe të luajnë me to dhe të bëhen tifozë të tyre, kështu që ne shohim shumë vlerë në këtë gjë,” tha Olsavsky.

Burimi: businessinsider.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale