Amazon pritet të hapë 400 librari në ShBA

Amazon pritet të hapë 400 librari në ShBA


Në një epokë dixhitale ku e gjithë bota po shpërngulet ‘online’, gjigandi Amazon pritet të hapë në ShBA rreth 300-400 librari.

Ishin pikërisht kompani si Amazon, me produkte që mund t’i blije nga krevati me një klikim të butonit, që revolucionizoi mënyrën se si ne shkojmë në dyqan. Ishte pikërisht Amazon që ‘mbylli’ shumë librari fizike si Barnes & Nobles dhe Borders, duke lejuar njerëzit të blinin librat e tyre të preferuar online. Dhe është pikërisht Amazon ajo që po shkon në drejtim të kundërt të rrymës.

Sipas TechSot.Al, nuk dihet akoma data e saktë e fillimit të ndërtimeve të këtyre librarive, por pritet që të ndodhi në muajt e ardhshëm.

Të Ngjashme:  Video/ Amazon publikon mënyrën e përdorimit të dronëve për shpërndarjen e porosive

Ajo që është akoma më interesante është fakti se çmimet e librave do të jenë të njëjtë me çmimet online, kur përfitues do të jetë klienti, i cili do të eliminojë pagesën e dërgimit.

Libraria Amazon në Seattle
Libraria Amazon në Seattle

Amazon hapi në Seattle, Washington, librarinë e parë fizike në Nëntor të vitit të kaluar, por shumë persona ishin skeptikë. Si duket modeli i ri i biznesit të Amazon po sjell fryte.

Nuk dihet akoma nëse në këto librari do të ketë vetëm libra, apo dhe produkte të tjera nga Amazon.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0