Amazon pritet të hapë 400 librari në ShBA


Në një epokë dixhitale ku e gjithë bota po shpërngulet ‘online’, gjigandi Amazon pritet të hapë në ShBA rreth 300-400 librari.

Ishin pikërisht kompani si Amazon, me produkte që mund t’i blije nga krevati me një klikim të butonit, që revolucionizoi mënyrën se si ne shkojmë në dyqan. Ishte pikërisht Amazon që ‘mbylli’ shumë librari fizike si Barnes & Nobles dhe Borders, duke lejuar njerëzit të blinin librat e tyre të preferuar online. Dhe është pikërisht Amazon ajo që po shkon në drejtim të kundërt të rrymës.

Sipas TechSot.Al, nuk dihet akoma data e saktë e fillimit të ndërtimeve të këtyre librarive, por pritet që të ndodhi në muajt e ardhshëm.

Të Ngjashme:  Video/ Amazon publikon mënyrën e përdorimit të dronëve për shpërndarjen e porosive

Ajo që është akoma më interesante është fakti se çmimet e librave do të jenë të njëjtë me çmimet online, kur përfitues do të jetë klienti, i cili do të eliminojë pagesën e dërgimit.

Libraria Amazon në Seattle
Libraria Amazon në Seattle

Amazon hapi në Seattle, Washington, librarinë e parë fizike në Nëntor të vitit të kaluar, por shumë persona ishin skeptikë. Si duket modeli i ri i biznesit të Amazon po sjell fryte.

Nuk dihet akoma nëse në këto librari do të ketë vetëm libra, apo dhe produkte të tjera nga Amazon.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale