Aksion për dezinsektimin e plazheve » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 18/08/2016

Aksion për dezinsektimin e plazheve

Share
nga Anerola Torollari
Gus 18, 2016
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Ministria e Shëndetësisë po zbaton programin e dezinsektimit përgjatë Ultësirës Perëndimore dhe disa prej qyteteve kryesore në vend. Në Shkodër dhe Velipojë janë dezinsektuar rreth 50 hektarë sipërfaqe, veçanërisht në zonën bregdetare.

“Kjo ndihmon jo vetëm në mbarëvajtjen e sezonit turistik duke pakësuar bezdisjen ndaj pushuesve, por sigurisht ul shumë edhe rrezikun që nëpërmjet tyre mund të merren sëmundje të cilat janë të dëmshme për shëndetin e njeriut”, tha ministri i Shëndetësi, Ilir Beqaj.

“Po përdoren mjetet nga më të mirat, janë mjete biologjike, për luftimin e larvave dhe mushkonjave”, u shpreh mjeku epidemolog, Jorgji Petrokosta.

Nga matjet e realizuara nga Drejtoria Rajonale e Shëndetit të Shkodrës pas trajtimeve rezulton se në zonat e dezinsektuara nuk ka më prani të larvave të mushkonjave. Procesi do të vazhdojë deri në fund të muajit tetor.

 

burimi: top-channel