Aksion kundër piraterisë televizive, Europol bllokon 300 servera - Business Magazine Albania

Aksion kundër piraterisë televizive, Europol bllokon 300 servera

Shitja e pronës intelektuale pa të drejtën e autorit konsiderohet vepër penale që dënohet nga gjobë deri në burg. Megjithatë përtej kësaj, format e piraterisë televizive nuk mungojë, madje gjejnë mënyra të ndryshme për të shkelur ligjin, një fenomen që prek të gjithë botën.

Në luftimin e piraterisë televizive, Europol ka zhvilluar një operacion ku janë bllokuar mbi 300 servera, ndërsa personat përgjegjës janë vënë në pranga.

Ky operacion konsiderohet si më i madhi i zhvilluari nga Europol, ku pjesë e bashkëpunimit ka qenë edhe Shqipëria, ku janë bllokuar operatorët ilegalë që piraterojnë kanalet televizive.

Në Shqipëri, Europol ka bashkëpunuar me institucionet AKEP dhe AMA, të cilët kanë dhënë informacione duke iu bashkuar operacionit për të goditur piraterinë televizive.

Operacioni është shtrirë edhe në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, ku kanalet e pirateruara janë mbyllur në mbrojtje të interesit publik.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0