Airbnb thotë se punonjësit mund të punojnë në distancë përgjithmonë, nëse dëshirojnë  - Business Magazine Albania

Airbnb thotë se punonjësit mund të punojnë në distancë përgjithmonë, nëse dëshirojnë 

Airbnb

Airbnb nuk do të kërkojë që shumica e punonjësve të kthehen në zyrë, kurrë. 

Kompania u tha punonjësve se ata mund të punojnë përgjithmonë nga distanca dhe mund të zhvendosen kudo brenda vendit ku punojnë aktualisht. Të bësh këtë nuk do të ndikojë negativisht në pagesat, tha kompania, që do të thotë se nuk do të rregullojë pagat nëse një punonjës vendos të shkojë në një qytet ku kostoja e jetesës është më e ulët. 

Në një email të gjatë drejtuar stafit, CEO dhe bashkëthemeluesi Brian Chesky përshkroi politikat dhe pritshmëritë e tij të reja. Ai vuri në dukje se fleksibiliteti i përhershëm do t’i lejojë kompanisë “të punësojë dhe të mbajë njerëzit më të mirë në botë”, në vend të thjesht atyre që janë brenda “rrezes së lëvizjes përreth zyrave tona”. Airbnb tha se ka 6,000 punonjës në mbarë botën, me më shumë se 3,000 në Shtetet e Bashkuara. 

Lexoni: Airbnb-të ukrainase po rezervohen në përpjekje për të ndihmuar rezidentët

Chesky u tha stafit që të konsultoheshin me menaxherët përpara zhvendosjes në lidhje me pritshmëritë dhe shtoi se duke pasur parasysh kompleksitetin e lëvizjeve ndërkombëtare, “ne nuk do të jemi në gjendje t’i mbështesim ato këtë vit.” Ai gjithashtu vuri në dukje “një numër i vogël rolesh do të kërkohet të jenë në zyrë ose në një vend specifik për të kryer përgjegjësitë e tyre kryesore të punës.” 

Përditësimi është ndoshta me rrezik për Airbnb pasi Chesky është bërë një fushatë marketingu e gjallë për punën në distancë muajt e fundit – një trend që kompania e tij, natyrisht, do të përfitojë nga ndjekja e ndikimit fillestar, shkatërrues në biznesin e saj në muajt më të hershëm të pandemisë. Në dhjetor 2020, Airbnb u bë kompani publike. Dhe një vit më vonë, kompania tha se të ardhurat e saj u rritën 25% në 2021 krahasuar me 2019, ose një vit përpara se pandemia të godiste biznesin e saj.  

Në janar, Chesky njoftoi se do të jetonte në Airbnbs, duke qëndruar në shtëpitë e njerëzve të tjerë të listuara në platformën e tij, në mënyrë që të mund të lëvizte nga qyteti në qytet çdo disa javë. Chesky tha atëherë se ai mendonte se tendenca më e madhe e udhëtimit në 2022 do të jetë “njerëzit që do të përhapen në mijëra qytete dhe shtete, duke qëndruar për javë, muaj, apo edhe sezone të tëra”.

/cnn 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0