AI ndihmon në gjetjen e një partneri për "bimën më të vetmuar në botë" - Business Magazine Albania

AI ndihmon në gjetjen e një partneri për “bimën më të vetmuar në botë”

AI

Inteligjenca artificiale po përdoret në kërkimin për të gjetur një bimë mashkull të rrezikuar, të përshkruar si më të vetmuarin në botë, një partnere femër. Një projekt kërkimor, i udhëhequr nga Universiteti i Southampton-it, po kërkon mijëra hektarë pyje në Afrikën e Jugut, ku është gjetur ndonjëherë i vetmi Encephalartos woodii, i njohur si E. woodii. Të gjithë anëtarët ekzistues të specieve janë klone mashkullore të të vetmit E. woodii të njohur dhe nuk mund të riprodhohen në mënyrë natyrale. Specia e lashtë paraprin dinosaurët dhe besohet të jetë një nga organizmat më të rrezikuar në planet.

Dr Laura Cinti, studiuese në Universitetin e Southampton-it, po udhëheq projektin e parë që përdor dronët dhe AI ​​për të kërkuar një femër E. woodii.

Ajo tha: “Unë u frymëzova shumë nga historia e E. woodii, ajo pasqyron një përrallë klasike të dashurisë së pashpërblyer. Shpresoj se ka një femër atje diku, në fund të fundit duhet të ketë pasur dikur. Do të ishte e mahnitshme ta kthesh këtë bimë kaq afër zhdukjes përmes riprodhimit natyror.”

 

E.Woodii

 

I vetmi i njohur E. woodii u zbulua në pyllin Ngoye në 1895. Me vetëm një mashkull të gjetur ndonjëherë, të gjitha mostrat pasuese të shumuara janë klone mashkullore, që do të thotë se bima nuk mund të riprodhohet natyrshëm. Imazhet me dron të pyllit po analizohen nga AI, me më pak se 2% të sipërfaqes prej 10,000 hektarësh që është mbuluar deri më tani.

 

E. Woodii

 

Dr Ciniti tha: “Me AI, ne po përdorim një algoritëm të njohjes së imazhit për të njohur bimët sipas formës. Ne krijuam imazhe të bimëve dhe i vendosëm në mjedise të ndryshme ekologjike, për të trajnuar modelin për t’i njohur ato.”

Pylli kurrë më parë nuk është eksploruar plotësisht për të përcaktuar nëse një femër mund të ekzistonte. Lloji ende rritet dhe shumohet në Kopshtet Botanik Mbretëror në Kew, në Londër, ku ata e përshkruajnë atë si “bima më e vetmuar në botë”.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0