Ahmetaj ne Berlin: TAP e kthen Shqiperine ne nyje te furnizimit me energji, redukton varesine nga Rusia - Business Magazine Albania

Ahmetaj ne Berlin: TAP e kthen Shqiperine ne nyje te furnizimit me energji, redukton varesine nga Rusia


TIRANE-Ministri i Ekonomise dhe Energjetikes, Arben Ahmetaj, duke folur ne konferencen per Ballkanin, qe po organizohet ne Berlin, u pyet edhe per rendesine qe ka gazsjellesi TAP per vendin tone.

Ahmetaj tha se ky gazsjelles e kthen Shqiperine ne nje nyje te furnizimit me energji. “Do te doja te theksoja se ne Shqiperi ne besojme se vendet e vegjel si yni nuk mund t’ia dalin pa integrim ne tregun global. Ne jemi nje treg i vogel prej 3- 4 milione konsumatoresh dhe 30 milione si rajon.

Duke iu referuar TAP, siguria energjetike dhe furnizimi me energji duhet te shihen te lidhura bashke per krijimin e nje klime te qendrueshme.

Pa sigurine energjetike, stabiliteti mund te vihej ne dyshim. TAP per Shqiperine do te thote jo vetem furnizim me energji, por mbi te gjitha e vendos Shqiperine ne nje pozicion shume te rendesishem ne harte.

Nuk eshte thjesht nje tubacion gazsjelles; Shqiperia do te kthehet ne nje “nyje” te furnizimit me energji nga Shah Deniz, Greqia, Italia ne dy drejtime: nga rajoni drejt BE dhe anasjelltas.

Kjo gje do ta beje tregun shume me fleksibel, do te reduktoje varesine nga Rusia dhe vende te tjera dhe do te na beje ne “te luajme sipas rregullave te tregut”.

Dua gjithashtu te permend nje element qe ne te ardhmen afatmesme do te behet shume i rendesishem: interkonjeksioni potencial me IAP, gje qe do te garantoje alternativa te ndryshme per furnizimin me energji dhe gaz,” tha Ahmetaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0