Aeroporti i ri i Stambollit, pritet të jetë më i madhi në botë


Në fund të tetorit u hap zyrtarisht në një ceremoni madhështore aeroporti më i ri në Stamboll, i cili pritet të jetë dhë më i madhi në botë. Aeroporti i ri po ndërtohet në një sipërfaqe prej 76.5 milion m2, në veri të Stambollit, 35 km larg qendrës së qytetit. Ndërtimi do të kryhet me 4 faza dhe tashmë është hapur vetëm e para. Sipas ACI/Airports Council International faza e parë përfshin dy pista, një terminal dhe kapacitet pasagjerësh deri në 90 milionë.

Në përfundim aeroporti i ri do të ketë 6 pista, 100 airlinesa me fluturime drejt më shumë se 350 destinacioneve dhe kapacitet pasagjerësh deri në 200 milionë në vit. Kullat e trafikut ajror janë ideuar në formën e tulipanëve, si një simbol kulturor i historisë islamike.

Stili arkitekturor i terminalit të aeroportit do të reflektojë pasurinë artistike të xhamive, kubeve dhe shumë strukturave të tjera historike. IGA, operatori që do ta shfrytëzojë aeroportin e ri thotë se do të ketë hapësirën më të madhe që është parë ndonjëherë në ndonjë aeroport për duty-free bare dhe resorante.

Aeroporti ka filluar të ndërtohet në vitin 2014 dhe mendohet të ketë një kosto të paktën 10.5 miliardë euro (12 mld USD). Transferimi në aerportin e ri u krye mbi një proces të gjatë i quajtur ORAT/ Operatinal Readiness and Airport Transfer. Vetëm për 45 orët e transferimit u ofruan fluturime nga të dy aeroportet, pas kësaj Aeroproti “Ataturk” u mbyll për të gjitha fluturimet, duke hapur një faqe të re në historinë e aviacionit turk.  Me teknologji të avancuar dhe arkitekturë befasuese aeroporti i ri i Stambollit do të jetë hubi më i madh i udhëtimeve ajrore në Europë.

lonelyplanet.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale