A është suksesi një çështje fati? - Business Magazine Albania

A është suksesi një çështje fati?


Suksesi është diçka që shumë pak njerëz e arrijnë plotësisht në jetën e tyre, edhe pse shumica e njerëzve arrijnë të përmbushin qëllimet e tyre herë pas here. Disa njerëz paraqesin argumentin se suksesi varet nëse jeni në vendin e duhur dhe në kohën e duhur, ndërsa të tjerët e kundërshtojnë këtë ide duke argumentuar se suksesi i vërtetë varet tërësisht nga aftësitë që ka gjithësecili.

Njerëzit e suksesshëm janë shpesh shumë të aftë dhe tregojnë talente të mahnitshme në fushat e tyre të zgjedhura. Së pari, artistët dhe sportistët, për shembull, kurrë nuk do të arrijnë sukses pa qenë jashtëzakonisht të mirë në atë që bëjnë.

Lexoni: A kontribuon një IQ e lartë në sukses?

Së dyti, është e qartë se njerëzit profesionistë, si avokatët, kirurgët dhe akademikët, nuk do të fitonin reputacion nëse puna e tyre nuk ishte në përputhje me standardet e kërkuara. Çështja është se këta njerëz kanë bërë një përpjekje për të arritur në lartësitë e profesionit të tyre, shpesh duke studiuar ose u trajnuar për shumë vite përpara se të arrijnë qëllimet e tyre.

Nga ana tjetër, është e qartë se lindja në një familje, që mund t’ju sigurojë një fillim të mirë duhet të llogaritet si një avantazh i madh. Një edukim i mirë shpesh mund të inkurajojë të rinjtë që të zhvillohen më mirë akademikisht, të fitojnë besim dhe të shkojnë në arsimin e lartë.

Një avantazh tjetër është se shumë politikanë të suksesshëm, njerëz të biznesit etj. ndoqën universitetet e Oksfordit dhe Kembrixhit, ku ata takuan njerëz me të njëjtat nivele të inteligjencës dhe background, duke bërë kështu kontakte të dobishme.

Lexoni: “Mendësia”, libri me të cilin mund të peshkoni suksesin

Është gjithashtu e qartë se disa lloje suksesi shpesh varen tërësisht nga fati, pavarësisht aftësive të njerëzve, për shembull, në kohë lufte, ose në fushat e zbulimit dhe eksplorimit. Moti i mirë apo i keq, shëndeti, fatkeqësitë natyrore, mungesa e informacionit ose komunikimit dhe emocionet njerëzore ndonjëherë mund të çojnë në dështimin e gjithçkaje që është tentuar ose planifikuar.

Për ta përmbledhur, do të ishte gabim të supozohej se suksesi varet ekskluzivisht ose nga aftësitë ose nga fati. Varet nga të dy këta faktorë dhe pa aftësi apo fat, nuk arrihet kurrë sukses.

burimi: meteortime

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0