A e dini se inteligjenca trashëgohet nga nëna? - Business Magazine Albania

A e dini se inteligjenca trashëgohet nga nëna?


Shumica prej nesh përgjithësisht supozojmë se inteligjenca trashëgohet nga të dy prindërit, por nuk është saktësisht ashtu.

Vetëm njëri prej dy prindërve gëzon të drejtën e meritave, në këtë rast ajo është mamaja. Kjo ndodh pasi, kur mamaja kalon gjenet e lidhura me inteligjencën e lartë, tek fëmija ato do të mbërrijnë në vendin e duhur. Por në qoftë se të njëjtën gjë e bën babai, duke i kaluar gjenet, dhe kujtojmë se meshkujt kanë vetëm një kromozom X, ato nuk do ia dalin kurrë që të përfundojnë në zonën që ka nevojë për to. Bazuar mbi këto gjetje, psikologët thonë se parashikuesi më i mirë për të gjetur inteligjencën e fëmijës është të bazohesh në nivelin e inteligjencës së mamasë.

Mamatë, edhe pse kanë të drejtë të mburren, bëjnë mirë të mos entuziazmohen më shumë se ç’duhet. Kjo pasi vlerësohet që vetëm 40 deri në 60% e inteligjencës është e trashëguar nga gjenet, pjesa tjetër varet nga ambjenti ku rritet fëmija dhe mënyra e prindërimit. Megjithatë, është shumë interesant fakti se kërkimet tregojnë që në rritje e sipër të fëmijës babai ka më shumë ndikim në inteligjencën që formohet rrugës. Fëmijët që kalojnë më shumë kohë me babain përfundojnë me nivel më të lartë inteligjence.

/PsychologySpot.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0