A e dini se çfarë është duke bërë aktualisht Apple

A e dini se çfarë është duke bërë aktualisht Apple


I kontrolloni punonjësit në çantat e tyre pasi largohen nga puna? Apple e bën këtë gjë. Por, pasi vuri re që punonjësit po harxhonin kohë dhe po mërziteshin me këtë veprim, Apple vendosi t’ua paguajë kohën gjatë kontrollit të çantave.  

Apple është një kompani me 207.6 miliardë dollarë të holla në rezervat e saj dhe nuk i paguan punonjësit për kohën e kaluar duke kërkuar në çantat e shpinës së tyre përpara se të largohen. Menaxherët ose personeli i sigurisë kontrollojnë gjithashtu numrat serikë të iPhone personalë të punonjësve për t’u siguruar që nuk janë pronë e vjedhur.

Lexo: Apple ka një zgjidhje për një nga problemet më të mëdha të sigurisë

Gjykata Supreme e Kalifornisë vendosi që Apple shkelte ligjin duke mos paguar punonjësit për kohën që kalonin gjatë kontolleve të çantave të tyre, raportoi Bloomberg.

“Kontrolli i vonon punonjësit e Apple duke i lejuar ata të largohen nga ambienti i punës me sendet e tyre personale  pasi t’i nënshtrohen një kontrolli gjatë daljes, një proçes që mund të zgjasë 5-20 minuta”, tha gjyqtari Tani Cantil-Sakauye.

Ky vendim rrëzon një vendim të mëparshëm të Gjykatës së Qarkut që në thelb thoshte, nëse punonjësit nuk dëshironin të humbisnin kohën e tyre duke u kontrolluar, ata nuk duhet të sillnin çantat ose iPhonet e tyre në punë.

Vendimi i Gjykatës Supreme të Kalifornisë vuri në dukje “ironi dhe mospërputhje të argumentit të Apple” në lidhje me iPhone.

Lexo: Apple ngre padi ndaj ish-punonjësit

“Vendimi për iPhone, si i panevojshëm për punonjësit është direkt në kundërshtim me përshkrimin që ai i bën iPhone, si një pjesë” e integruar dhe integrale “e jetës njerëzore.”

Burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0