Nis era e rezolucionit 8K
Përditësuar së fundmi: 31/12/2018

A duhet të blini një televizor të ri në vitin 2019? Nis era e rezolucionit 8K

Share
nga Neada Muçaj
Dhj 31, 2018

Edicioni i “CES 2019” në Las Vegas, që pritet të zhvillohet më 8-12 janar, do të ketë dhe debutimin e “8K Association”, konsorciumi i parë dedikuar promovimit të teknologjisë 8K (rezolucioni 7680 x 4320 piksel).

Bëhet fjalë për një hap të rëndësishëm, që projektohet direkt në erën 8K, që, sipas ekspertëve, ka nisur zyrtarisht.

4K është standardi i rezolucionit për televizorët tani, por ne po fillojmë të shohim ekranet 8K nga prodhuesit më të mëdhenj.

Po çfarë është 8K? 8K është një standard me rezolucion më të lartë se 4K, duke katërfishuar numrin total të pikseleve ashtu si 4K bëri me 1080p. 8K është 7,680 nga 4,320 rezolucion, ose rreth 8,000 piksele horizontale. 4K, nga ana tjetër, është rreth 4.000 pixel horizontal në 3.840 nga 2.160, dhe 1080p është rreth 2.000 piksele horizontale në 1.920 me 1.080. Ashtu siç ka dy herë më shumë pixel horizontale për secilën rezolucion, ka dy herë më shumë pikselë vertikalë.

“Consumer Electronics Daily” bëri të ditur se konsorciumi do të angazhohet për ta bërë sa më të aksesueshme këtë teknologji, duke realizuar produkte, kanale televizive dhe shërbime të përshtatshme për këtë rezolucion.

Samsung dhe LG janë dy kompanitë e mëdha të teknologjisë që do të prezantojnë modelet e reja të televizorëve 8K në CES 2019.

Synimi është përfshirja e këtij standardi në tregun e masës, një hap tepër i rëndësishëm, që pritet të përshpejtojë hapat e adoptimit të 8K.

/PCmag