9 thënie për jetën nga gjeniu Leonardo da Vinci


Rilindasi i vonë kishte një shumëllojshmëri talentesh dhe kontributi i tij i madh për njerëzimin u shënua me veprën “Mona Lisa”.

Nga studimet e tij të anatomisë në zhvillimet e tij inxhinierike që krijojnë ura për qytetet, edhe sot, pothuajse 500 vjet pas vdekjes së tij, da Vinci ende po bën histori. Në 2017, një pikturë e hershme nga da Vinci u zbulua dhe u shit në ankand në Christie për 450.3 milionë dollarë, shuma më e lartë e paguar ndonjëherë për një pikturë në ankand.

Këto janë nëntë thënie nga da Vinci për t’ju hapur sytë dhe për të kuptuar botën rreth jush.

Lexoni: Leonardo da Vinçi, modeli i gjeniut që mund të përdorim sot

Për zhvillimin

“Mësimi nuk e lodh asnjëherë mendjen.” – Leonardo da Vinci

Për eksperiencën

“Mençuria është bija e eksperiencës.” — Leonardo da Vinci

Për suksesin

“Jeta është shumë e thjeshtë: Ti bën disa gjëra. Shumica dështojnë. Disa funksionojnë. Ti më pas bën më shumë gjëra që funksionojnë. Nëse ja del mirë, të tjerët fillojnë të kopjojnë nga ty. Më pas ti bën diçka tjetër. Hileja është të bësh diçka tjetër.” — Leonardo da Vinci

Për mentalitetin

“Më pëlqejnë ata që arrijnë të qeshin edhe kur kanë probleme, që gjejnë forcë te shqetësimet dhe rriten duke reflektuar.” — Leonardo da Vinci

Për punën

“Kam kuptuar se njerëzit që kanë arritur diçka rrallë rehatohen për t’i lënë gjërat të ndodhin vet. Ata ngrihen dhe i bëjnë gjërat të ndodhin.” — Leonardo da Vinci

Për motivimin

“Të dish nuk mjafton, ne duhet të aplikojmë. Të kesh dëshirë nuk mjafton, ne duhet të bëjmë.” — Leonardo da Vinci

Për kohën

“Koha qëndron mjaftueshëm për këdo që di ta përdorë mirë atë.” — Leonardo da Vinci

Për fuqizimin

“Kënaqësia më e madhe është kënaqësia e të kuptuarit.” — Leonardo da Vinci

Për përvojën

“Përvoja nuk gabon kurrë; vetëm gjykimet e tua gabojnë duke i premtuar vetes për efektet që nuk janë shkaktuar nga përvoja e mjaftueshme”. — Leonardo da Vinci

/Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale