9 fraza që duhet t'u thoni më shpesh kolegëve tuaj në punë - Business Magazine Albania

9 fraza që duhet t’u thoni më shpesh kolegëve tuaj në punë


Përdorni fuqinë e fjalëve të thjeshta për të ndërtuar ura në punë.

A i komplimentoni kolegët tuaj për një punë të mirë që kanë bërë? Nëse po, sa shpesh? Dhe nëse jeni në një skuadër a i pranoni dhe festoni përpjekjet e njëri-tjetrit?

Ne shpenzojmë shumicën e kohës tonë në punë dhe gjatë kësaj kohe e trajtojmë njëri-tjetrin si të huaj. Duke marrë parasysh të gjitha bisedat që kemi gjatë një dite pune, ka disa fjali të pamohueshme që nëse i përdorim më shpesh me kolegët tanë, do të rezultojnë në një rritje të besimit.

Më poshtë janë 9 fraza që mund të thuash më shpesh për të ndërtuar ura lidhëse me kolegët nëse egoja nuk hyn në mes.

1. “Më duhet ta marr unë fajin për atë”

– Në vendet e punës toksike, pranimet e fajit janë hedhur në çdo drejtim. Në kulturat e llogaridhënies, pranimi i gabimeve shihet si rritje besimi.

2. “Më pëlqen mënyra si e ke trajtuar këtë ankesë të klientit”

– Duke lavdëruar njerëzit për tipare të caktuara të sjelljes, ju përforconi normat kulturore që e bëjnë kompaninë një vend të mirë për të punuar.

3. “Kam nevojë për këshillën tënde se çfarë duhet të bëj në këtë situatë”.

– Ekziston ky nocion i rremë se njerëzit që kërkojnë këshilla perceptohen si më pak kompetentë. Përkundrazi, hulumtimet kanë lidhur njerëz që kërkojnë këshilla për t’u perceptuar si më kompetentë.

4. “Unë besoj në gjykimin tënd”

– Besimi është një rrugë me dy anë. Kur e shtyn atë për tek anëtarët e skuadrës, ata do të jenë më të prirur për t’ua kthyer favorin dhe besimin.

5. “Nuk mund ta kisha bërë këtë pa ndihmën tënde”

– Kjo është një tjetër mënyrë e shkëlqyer për t’i thënë faleminderit dikujt, për të shkuar më lart e më gjerë, veçanërisht nëse ju bëri të dukeni mirë.

6. “Çfarë mund të bëj për të ndihmuar?”

– Kjo frazë është veçanërisht e dobishme gjatë kohëve të vështira, si afatet apo skenarët sfidues.

7. “Koha juaj e investuar në këtë projekt është shumë e rëndësishme”

– Lejoni që kolegët ose vartësit tuaj të dinë se e vlerësoni kohën e tyre. Ky është çelësi për të komunikuar që e kuptoni rëndësinë e përpjekjeve të tyre.

8. “Unë e kuptoj shqetësimin tuaj. Le të ecim së bashku dhe të dalim me një plan më të mirë”

– Empatia është gjithmonë një fitues në drejtim të nxitjes së bashkëpunimit të mirë. Duke vlerësuar ndjenjat e një personi tjetër, mund të zgjidhni më mirë problemet dhe të ndërtoni besimin më të shpejtë në rrugën drejt një zgjidhjeje.

9. “Është kaq mirë të punosh me ty”

– Falenderimi verbal është një art i humbur që zakonisht nuk dëgjohet në mjediset e biznesit transaksional. Por është gjetur të jetë një motivues i fuqishëm për të nxitur besnikërinë dhe për të rritur përkushtimin ndaj punës ose skuadrës.

INC

Anxhela Haxhillari

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0