8 udhëheqës biznesi ndajnë shprehjet që u japin atyre forcë për të ecur përpara


BusinessMag ju sjell në këtë artikull disa nga shprehjet më frymëzuese të disa prej liderëve kryesorë të biznesit.

Shprehjet e fuqishme janë më shumë sesa fjalë, ato mund t’ju drejtojnë duke ofruar mençuri kur keni nevojë më së shumti.

  1. Mark Cuban, biznesmen, investitor, autor dhe filantrop

Sot është dita ku jam më i ri. Do të jetoj kështu.“- Mark Cuban

  1. Richard Branson, themelues i Grupit Virgin

Edhe nëse bini me fytyrë, ju ende jeni duke ecur përpara.” – Victor Kiam

  1. Julie Larson-Green, Microsoft

Suksesi arrihet shpesh nga ata që nuk e dinë se dështimi është i pashmangshëm.” – Coco Chanel

Lexoni: 9 shprehje që do t’ju motivojnë të jepni më të mirën tuaj

  1. Andrew Yang, themelues dhe CEO pranë Venture for America

 “Asnjëherë mos dyshoni se një grup i vogël qytetarësh të zhytur në mendime mund të ndryshojnë botën; në të vërtetë, është e vetmja gjë që e ka bërë këtë.” – Margaret Mead

  1. Howard Schultz, kreu ekzekutiv pranë Starbucks

“Çdo herë që një njeri ngrihet për një ideal, ose vepron për të përmirësuar shumë të tjerët, apo godet padrejtësinë, ai dërgon shpresë duke krijuar një rrymë që mund të rrëzojë muret më të forta të shtypjes dhe rezistencës.” – Robert F. Kennedy, 1966

  1. Alexandra Cavoulacos, themeluese e Muse dhe autore

Unë e kam dashur gjithmonë shprehjen nga Walt Disney – “Është kënaqësi të bëj të pamundurën.” Kjo shprehje më kujton se nuk ka kufizime për atë që ne mund të parashikojmë, krijojmë dhe ndërtojmë.

  1. Samer Hamadeh, themelues dhe CEO pranë Zeel

 “Kurrë mos u dorëzoni, kurrë mos u dorëzoni, kurrë, kurrë, kurrë, kurrë.” – Winston Churchill, 1941

  1. Lynda Resnick, nënkryetare dhe bashkëpronare e kompanisë Wonderful

 “Frymëzimi ekziston, por duhet t’ju gjejë duke punuar.” – Pablo Picasso

/thriveglobal

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale