8 pyetje që do t'ju tregojnë nëse duhet të përdorni rrjetet sociale apo jo - Business Magazine Albania

8 pyetje që do t’ju tregojnë nëse duhet të përdorni rrjetet sociale apo jo

rrjetet sociale

Mediat sociale janë bërë ndër burimet kryesore të komunikimit dhe lidhjes me të gjithë. Mediat sociale përfshijnë gjithçka, nga argëtimi, lajmet, podkastet dhe reklamat deri te marketingu dhe rrjetëzimi. Megjithatë, lista nuk kufizohet vetëm në këto aktivitete. Njerëzit lidhen përmes platformave të transmetimit live si Discord, Twitch, Instagram Live, LinkedIn Live, Facebook dhe YouTube Live.

Kuptohet që lëvizja nëpër rrjete sociale dhe postimi i pjesëve të jetës sonë janë bërë të njohura apo “normale”. Është argëtuese të krahasosh mediat sociale si “normalja e re” për njerëzit.

Të gjithë po flasin për avantazhet dhe disavantazhet masive të përdorimit të mediave sociale për bizneset e tyre. Megjithatë, ka aspekte të mediave sociale, për të cilat mund të jeni skeptik.

Lexoni: Studimi zbulon: TikTok ndan të dhënat tuaja më shumë se çdo aplikacion tjetër i mediave sociale dhe është e paqartë se ku shkojnë

Më poshtë janë tetë pyetje që mund t’i bëni vetes për të kuptuar prioritetet tuaja dhe potencialin e mediave sociale.

Dëshironi të ndërtoni biznesin tuaj përmes markës autentike personale?

Pyetja e parë është kritike për t’u marrë parasysh, pasi marka personale është thelbësore në njohjen e një kompanie dhe produkteve ose shërbimeve të saj. Marka personale është bërë një mënyrë e zgjuar për të “marketuar” veten dhe për të krijuar ndërgjegjësim për markën.

Konsideroni shembullin e Elon Musk. Kur mendoni për Musk, ju menjëherë mendoni për kompaninë e tij të automobilave Tesla. Mund të mendoni edhe për kompaninë e tij të automjeteve hapësinore SpaceX.

Pse mendja të shkon menjëherë tek bizneset e tij sa herë që dëgjon emrin e tij? Përgjigjia: markë autentike personale.

“Loja” e markës personale të Musk është e fortë dhe prania e tij në internet është jetike. Një postim i vetëm në Twitter nga ai se cila kriptomonedhë duhet parë, ndikon tek investitorët e kriptove që të nxitojnë dhe të blejnë ato kripto.

Markimi autentik personal mund të ketë një ndikim të tillë në ndikimin e masave përmes një tweet-i të vetëm.

A jeni i gatshëm të ndryshoni kulturën e kompanisë suaj?

Google është në mënyrë eksponenciale efektive në ofrimin dhe krijimin e një mjedisi të shkëlqyer pune për punonjësit e tij. Për shembull, “mënyra e Google” për të motivuar fuqinë punëtore është të vendosë punonjësit e tij në radhë të parë, në vend që të mbështetet ekskluzivisht në rezultatet e tyre.

Google ndan rregullisht udhëtimin e punonjësve të tij të rinj dhe të vjetër përmes tregimit në LinkedIn. Ata kanë blogje me postime periodike me rregullta se si angazhohen punonjësit e tyre dhe çfarë i motivon ata të punojnë. Kur punonjësit largohen nga Google, ata thonë se shpesh e konsiderojnë udhëtimin e tyre si një udhëtim shpërblyes.

Nëpërmjet postimeve të rregullta të mediave sociale dhe artikujve në blog, Google ka ndryshuar kulturën e kompanisë së tij. Këto postime ofrojnë gjithashtu një taktikë të marrëdhënieve me publikun, pasi ato ofrojnë hapur marrëdhëniet e tyre të brendshme për publikun. Kjo taktikë është efektive në krijimin e besimit të konsumatorëve në markën Google.

Si dëshironi të përmirësoni angazhimin e palëve të interesuara të brendshme dhe të jashtme?

Mediat sociale mund të ndihmojnë në përmirësimin e angazhimit të brendshëm dhe të jashtëm të palëve të interesuara. Historitë, artikujt, videot dhe fotot e rregullta në Instagram ose LinkedIn krijojnë një afërsi me markën. Këto përditësime të rregullta nga kompania juaj ofrojnë një ndjenjë të “mbajtjes së kontaktit” me palët tuaja të brendshme dhe të jashtme. Google përsëri është shembulli i përsosur për këtë pikë.

Gary Vee është një tjetër sipërmarrës i rëndësishëm me një markë personale të njohur për ndjeshmërinë e tij, këshillat reale dhe praktike për audiencën e tij online në Instagram, Facebook, LinkedIn dhe YouTube. Vee është gjithashtu i njohur për podkastet e tij, si “Gary Vee Audio Experience”. Përdoruesit online e shohin atë të vlefshëm për shkak të aftësive të tij të biznesit dhe qasjes emocionale.

Dëshironi njohuri për inovacionin dhe zhvillimin e produkteve nga klientët tuaj?

Hulumtimi i tregut është një aspekt thelbësor i çdo biznesi, veçanërisht gjatë lançimit të produkteve të reja ose marrjes së ideve të produkteve të reja. Angazhimi i mediave sociale me audiencën tuaj të tregut mund të ndihmojë në lehtësimin e këtij procesi të kërkimit që kërkon kohë.

Sipas një artikulli të LinkedIn nga Benjamin Ang, gati 67% e 117 votuesve të tij thanë “Po!” për të votuar në sondazhet e LinkedIn. Nëpërmjet sondazheve të LinkedIn, audienca juaj mund të komentojë për një ndërveprim tërheqës mes jush dhe atyre.

Dëshironi të punësoni talentin më të mirë me më pak kosto?

LinkedIn po bëhet faqja numër një për të punësuar talentet më të mira dhe zëvendësuar shërbimet e rekrutuesve. Për bizneset e vogla, LinkedIn – dhe madje së fundmi, kërkimi i punës në Facebook – vepron si një mënyrë e jashtëzakonshme për të punësuar talentet më të mirë.

LinkedIn madje ju ndihmon të punësoni talente të reja për kompaninë tuaj. Sipas Hootsuite, gati 60% e përdoruesve të LinkedIn janë nga mosha 25 deri në 34 vjeç dhe 40% e përdoruesve të LinkedIn ndryshojnë punën ose karrierën e tyre çdo katër vjet.

Lexoni: Meta dhe Snapchat e pranojnë: Tiktok është e ardhmja e rrjeteve sociale

A jeni i gatshëm të mbroni reputacionin tuaj?

Mediat sociale mund të mbrojnë reputacionin tuaj para palëve tuaja të interesuara, të brendshme dhe të jashtme. Imagjinoni situatën e mëposhtme:

Një krizë e rëndë ka goditur industrinë tuaj. Por punonjësit dhe palët e interesuara kanë besim të plotë tek ju. Si ndodhi kjo?

Audienca juaj ka besim tek ju. Marka juaj autentike personale është identifikuar nga vlerat, qëllimet dhe aftësitë tuaja përmes përditësimeve tuaja të rregullta për palët tuaja të interesuara, markës tuaj personale të bashkangjitur dhe duke theksuar kulturën e kompanisë suaj. Ato kanë dëshmuar vendosmërinë dhe përkushtimin tuaj ndaj klientëve dhe punonjësve tuaj.

Dëshironi të njiheni si CEO kampion?

Richard Branson është CEO kampion i Virgin Group. Disa nga bizneset e tij përfshijnë Virgin Atlantic, Virgin Galactic dhe biznesin e tij të lundrimit Virgin Voyages.

Marka personale e Branson është jashtëzakonisht dinamike, e vlefshme për audiencën e tij dhe ndez një mentalitet të orientuar drejt rritjes. Bëjeni audiencën tuaj t’ju shohë si një “CEO Kampion” me vlerat që do të bëjnë një ndryshim të vërtetë në botë.

A jeni gati të investoni në një prani të mediave sociale për një kthim të qëndrueshëm të investimit për afatgjatë?

Po, marketingu i mediave sociale rrit shitjet. Megjithatë, ato jo gjithmonë ofrojnë një kthim të qëndrueshëm nga investimi. Jo çdo fushatë marketingu do të japë të njëjtat rezultate.

Lajmi i mirë është, të kesh një prani solide të mediave sociale në platformat kryesore si Facebook, Instagram ose LinkedIn dhe të vokalosh kauzën tënde përmes markës autentike personale. Sigurisht, është një investim që kërkon kohë, por pa të, ju jeni në mëshirën e botës ofline dhe kjo strategji është e shekullit të kaluar.

Pse duhet të konsideroni përdorimin e mediave sociale në këtë fazë të tejngopur?

Mediat sociale dhe marrëdhëniet me klientët janë po aq të rëndësishme sot. Vetëm se këto marrëdhënie janë bërë digjitale, dhe ky është komoditeti që media sociale u ofron përdoruesve të saj.

Mediat sociale janë të ngopura dhe rraskapitëse për bizneset e reja për të krijuar një prani të fortë në platformë. Ka shanse të mëdha që përmbajtja juaj të hidhet poshtë në mes të miliona përditësimeve ditore. Por e mira është se ndihmon algoritmin të njohë audiencën tuaj të synuar, interesat, llojin dhe strategjinë e biznesit.

Klientët e rinj online duan të marrin pjesë ose të angazhohen me një kompani që ndihmon për një kauzë sociale. Nëse ju si CEO mbështesni një kauzë sociale dhe ndani shpresat dhe ëndrrat tuaja me audiencën tuaj, kjo ndihmon në ndërtimin e besimit.

Filloni me postime të qëndrueshme, tërheqëse dhe të vlefshme. Kjo ndihmon në krijimin e profilit tuaj të mediave sociale. Konsistenca është një aspekt tepër i rëndësishëm i marketingut të mediave sociale dhe krijimit të përmbajtjes.

Lexoni: Si të përmirësoni SEO-n me përmbajtjen e blogut?

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0