7 podcaste për biznesin dhe kreativitetin që duhet t'i dëgjoni me patjetër » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 06/08/2019

7 podcaste për biznesin dhe kreativitetin që duhet t’i dëgjoni me patjetër

Share
nga Anerola Torollari
Gus 06, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Keni nevojë për frymëzim? Këto 7 podcaste do t’ju ndihmojnë që krijimtaria juaj të lëvizë në drejtimin e duhur.

Podcastet janë bërë trendi i viteve të fundit. Në fakt, rreth gjysma e amerikanëve i dëgjojnë rregullisht, kështu që mendojmë se është koha e duhur që t’ju japim një listë të disa prej podcasteve më të mirë të biznesit, që duhet të dëgjoni për t’u frymëzuar.

Lexoni: 19 podcaste biznesi që vlejnë më shumë se një diplomë

Duke pasur parasysh këtë, më poshtë po ju sjellim 7 podcaste për biznesin, tek të cilat ju rekomandojmë të regjistroheni menjëherë.

  1. Grammar Girl 

Mignon Fogarty prezanton një nga podcast-et më të njohura të edukimit dhe është vendosur në këtë listë, sepse gramatika është puna e të gjithëve, pasi mënyra se si komunikoni bën të gjithë diferencën.

  1. Entreleadership 

Dave Ramsey është i njohur si autor dhe guru financiar, por ekipi i tij gjithashtu prezanton këtë podcast me intervista të nivelit të lartë me emra mjaft të mëdhenj në biznes dhe udhëheqje si Mark Cuban, Simon Sinek, Jim Collins, John Maxwell dhe Seth Godin. Ata mbulojnë parimet e udhëheqjes dhe sipërmarrjes që janë të zbatueshme në çdo fazë të biznesit tuaj.

  1. The Accidental Creative

Todd Henry prezanton këtë podcast në stilin e intervistave me një sërë udhëheqësish biznesi dhe krijues si Jason Fried dhe Neal Hoffman, si dhe ofrohet ndihmë praktike se si të jeni më produktivë në procesin krijues. Ndërsa podcastet vazhdojnë, episodet janë relativisht të shkurtra dhe në këtë mënyrë bëhen super të thjeshta për t’u praktikuar.

  1. Pivot

Kara Swisher dhe profesori i NYU Scott Galloway në thelb mbulojnë lajmet e teknologjisë, biznesit dhe politikave çdo të Premte dhe i ndihmojnë dëgjuesit të kuptojnë se ku përshtatet gjithçka. Plus, ata i bëjnë podcastet argëtuese për temat që përcjellin.

  1. Marketing over Coffee

Siç e shihni titulli i podcast është vetë-përshkrues, një çift djemsh, John Wall dhe Christopher Penn, flasin për marketingun. Ky podcast është vërtetë i mirë, pasi ata mbulojnë shumë tendenca dhe ngjarje aktuale, gjë që e bën atë shumë praktik.

  1. The Talk Show me John Gruber

Ka pak njerëz që dinë çdo gjë që ndodh në industrinë e teknologjisë dhe John Gruber është një ndër ata përsona. Ai është krijuesi i Markdown markup language dhe autori i blogut shumë të popullarizuar të teknologjisë Daring Fireball. The Talk Show është një vështrim mjaft gjithëpërfshirës për gjërat që ai i sheh interesante dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të lidhur me njerëzit dhe kompanitë që janë duke bërë lajme si në teknologji ashtu edhe në biznes.

Lexoni: Podcast, një mundësi e mirë për reklamim

  1. Creative Rising 

Një podcast relativisht i ri, ky është një nga vështrimet më autentike në ndërtimin dhe drejtimin e një biznesi kreativ. Moderatorja, Erin Youngren, është një fotografe, por transparenca e saj në lidhje me atë që vërtet duhet që të jesh i suksesshëm e bën këtë podcast një zgjedhje që duhet me patjetër për çdo sipërmarrës krijues.

burimi: INC